Trend

 Pfizer, Avrupa’ya Aşı Tedarikini Geçici Süreliğine Azaltacak

ABD merkezli ilaç firması olan Pfizer, BioNTech ile ortak geliştirilen COVID-19 aşısının Avrupa’ya tedarikinin geçici bir süre ile azaltacağını açıkladı. Pfizer’ın Ayvupa’Ya aşı tedarikini kısa süreli azaltmasının sebebi olarak 2021’de aşı üretim kapasitesini 1,3 milyardan 2 milyara çıkarmak istediklerini açıkladı. 

Almanya merkezli BioNTech firması ile COVID-19 aşısı geliştiren Pfizer, 2021 yılında üretim kapasitesini 2 milyar doz aşıya yükselteceğini geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Gün içerisinde yeni bir duyuru daha yayınlayan şirket, aşı üretim kapasitesini artırmak için Avrupa’ya yapılan tedarikin geçici olarak azaltılacağını açıkladı. 

The Guardian’da yer alan habere göre Pfizer’ın Avrupa’ya aşı tedarikini kısa süreli olarak azaltmasının nedeni, 2021 yılında aşı üretim kapasitesini 1,3 milyardan 2 milyara çıkarmak olarak gösterdi. Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre Pfizer-BioNTech aşısının teslimatları önümüzdeki haftadan itibaren bir süreliğine azalacak.

Aşı tedarikindeki geçici düşüş, tüm Avrupa ülkelerini etkileyecek:

Enstitüden yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadeler kullanıldı: “Bu geçici düşüş, tüm Avrupa ülkelerini etkileyecek. Pfizer’ın tekrardan maksimum üretim kapasitesine ulaşmasının ne kadar süreceği henüz tam olarak belli değil” dendi. Avrupa Birliği ülkesi olmayan Norveç, üye ülke olan İsveç’in aldığı fazla doz aşıları satın alarak Pfizer aşısını elde ediyor. 

Pfizer şirketine göre aşı tedarikinde yaşanacak olan düşüşün, ocak sonu ile şubat başına kadar gerçekleşen sevkiyatları bir süreliğine etkileyecek olsa da şubat sonu mart başındaki aylarda dozlarda önemli bir artış yaşanacak. 

Geçtiğimiz haftalarda AB yetkililerinin Reuters’a, bazı devletlerin beklenenden daha az miktarda COVID-19 aşısının tedarik edilmesi, üye ülkeler arasında dağıtımın düzensiz bir şekilde ilerlemesi ve gecikmelerin yaşanması sebebiyle teslimatlar ile ilgili şikayetlerin olduğu söylenmişti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ile yaptığı görüşme sonrasında, yeni üretim imkanları devreye girdikçe Türkiye’ye ayrılan kapasitenin artacağını belirtmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı