Trend

Prof. Dr. Görür’den Kandilli’nin Deprem Tahmininine Destek

Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan İstanbul depremi uyarısını değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, “Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir” ifadelerini kullandı.

Getiğimiz hafta Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklama gündeme bomba gibi düştü. Açıklamada Marmara Denizi altında yer alan hatlarda yaşanan sismik değişimleri ve hareketliliği belirterek depreme hazır olunması çağrısı yapılmıştı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Kandilli Rasathanesi’nin bu uyarılarına destek veren ifadeler kullandı. Görür, “Beklenen depremin büyük olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimum 7,2 büyüklüğünde gerçekleşeceğini ifadem ediyorum” dedi. 

Kandilli Rasathanesi Ne Demişti?

Kandilli Rasathanesi yöneticileri, Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi kapsayan fay hattında normal olmayan değişikliklerin olduğunu ifade etmişti. Rasathanenin Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Eldeki verilere göre Silivri açıklarından Büyükçekmece’ye doğru uzanan orta segmentin gelecekte meydana gelebilecek depremler için aday olduğu şeklinde yorumlanabilir. Hız kontrasları olası kırılmanın olacağı yerleri gösteriyor” ifadelerine yer verdi. 

Bu açıklamalar hakkında yorumlarını belirten Prof. Dr. Naci Görür, “Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor” dedi. 

Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çekici uyarılar

Prof. Dr. Naci Görür’ün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı: Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum. Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7,2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir.”

Ülkemiz fay hatlarının yoğun olduğu alanlarda yer alıyor ve genellikle deprem felaketleriyle sık sık karşıya kalıyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin neresinde olursak olalım depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bilim kurulu üyeleri de bu konularda sık sık uyarılarda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı