Trend

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Depremi Konusunda Uyardı

Bilim Akademisi Üyesi Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Depremi’yle ilgili uyarılarını yineledi. Görür, Marmara Depremi’ni “Geliyorum diye bağırıyor” ifadelerini kullandı.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, daha önce yaptığı açıklamada ülkemizdeki riskli deprem bölgelerini işaret ederken yaşanabilecek olası bir Marmara Depremi’nin 10 bin – 15 bin ölümle atlatılamayacağını dile getirmişti.

Gazetelere röportaj veren Görür, “Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi ‘Geliyorum’ diye bağırıyor” ifadelerini kullandı. 1999 yılında yaşanan depremde İTÜ lojmanında olduğunu söyleyen ve deprem sırasında korkan çocuklarını hayat boşluğu olarak belirlediği masanın kenarına götürdüğünü söyleyen Görür, “İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum” dedi.

Aynı zamanda deprem, dünyanın doğasıdır diyen Görür, depremler olmasaydı Dünya’nın yaşayan bir gezegen olamayacağını ifade ederken “Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar” dedi. İstanbul’daki binaların yapılarını da eleştiren Görür, “Bağdat Caddesi’ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bir sokağından geçemiyorsun” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı