Trend

Prof. Dr. Yılmaz: Vatan Hainleri Villalarda Parti Veriyor

Prof. Dr. Murat Yılmaz, COVID-19 tedbirler, alınmasına rağmen parti ve eğlence organizasyonu düzenleyenler için “Vatan haini olarak adlandırdığı bir grup var. Bizler cephede savaşırken, onlar villalarda parti veriyor” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yılmaz, COVID-19 salgınını yavaşlatmak amacıyla alınan tedbirler hakkında açıklamalarda bulunurken tedbirlere uymayan kişiler hakkında çok sert açıklamalarda bulundu. 

Hasta sayısında her gün azalma olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Eğer kurallara uymazsak salgının üstesinden gelmemiz çok zor. Daha çok ölürüz, daha çok ağlarız.” İfadelerine yer veren Prof. Dr. Yılmaz, alınan tedbirlerin salgını yavaşlatma konusunda etkili olduğunu idile getirdi. 

Vatan haini olarak adlandırdığım bir grup var

COVID-19 salgınını yavaşlatmanın kurallara uymak ile çözülebileceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, “Maalesef içimizde bu kurallara uymayan, benim vatan haini olarak adlandırdığım bir grup var. Bizler cephede savaşırken, onlar villalarda parti veriyor. Yaklaşık 40-50 kişinin aynı evin içinden çıktığını görüyoruz. Siz istediğiniz kadar cephede savaşın, arka planda vatan haini tarzında kişiler bu tutumlarına devam ederse bizim bunun üstesinden gelmemiz çok zor” diyerek alınan tedbirlere uymayanlar için ağır bir dille eleştirdi. 

Yoğun bakım ünitelerinde sağlık çalışanlarının 24 saat çalıştıklarını dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Biz randevu ile çalışmıyoruz. Gecenin üçünde, beşinde, günün her saatinde sürekli bir hareketlilik ve tedavi süreci var orada. Biz nelerle karşılaştığımızı biliyoruz. Tecrübeli bir ekibiz. İçerde çalışan süper kahramanlar var. Hatta onlara gerçek kahramanlar diyebiliriz.”

Çalışma arkadaşlarımız dövülmüş Maraş dondurması gibi

“Ben alınan tedbirlere uymayanlara şunları da söylüyorum, içeride görev yapan arkadaşlarımız hazır fabrikasyon dondurma değiller, hazır dondurmayı alırsanız birkaç dakika içerisinde erir gider. Bizim çalışma arkadaşlarımız Maraş dondurmaları gibi. Bu kişilerle yüzlerce adım atabilirsiniz. Dirençli ve çok dayanıklı bir ekip var içerde. Bu ekip ile çok mutlulukta yaşadık çok üzüldük.

Yoğun bakımda tedavi gören 20 yaşında bir hastamız var. 20 yaşındaki biri bu hayatı yaşamalı ve bu yaşta ölmemeli. Bu hasta öldüğünde cenaze törenine gidip, COVID-19 salgınına yakalanıp burada yatıyor ise bu çok üzücü bir durum. Bizim bu hastayı yaşatmamız gerekli. İçeride görev yapan 30-40 arkadaşımız bu insanlar ölmesin diye çaba gösteriyor.” 

Toplu eğlence, asker uğurlaması ve cenaze törenlerinden uzak dursunlar

Sosyal hayatlarına ve yaşamlarına zor şartlar altında devam ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, açıklamalarına şu ifadeler ile sonlandırdı:

Benim gibi tüm arkadaşlarımın hayatı kapalı bir alanda geçiyor. Bizim gecemiz gündüzümüz yok. Eve gittiğimizde çocuklarımız uyuyor, işe gelirken de uyuyorlar, biz onları gerçekten çok az görüyoruz. Yorgunluk had safhada. Eşim bana ‘Az dik dursana omuzların çökmeye başladı’ diyor. Kısacası içerdeki tüm arkadaşlarımızın omuzları çökmeye başladı. 

Rica ediyoruz, bu kurallara daha sıkı uymamız gerekiyor. Yetkililerin cezai yaptırımları daha mı artırmaları gerekiyor. Artık ne yapılması gerekiyorsa, bu toplu eğlencelerden, asker uğurlamalarından, cenaze törenlerinden uzak dursunlar. Belli bir gurubu evlerine tıkarak bu işlerin üstesinden gelmemiz çok zor. Eğer bu parti veren grupları engelleyemezsek biz daha çok ağlarız.”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı