Trend

Profile Tıklayınca Instagram’ı Çökerten Instagram Profili

Türkiye’deki kullanıcıların günde ortalama 16 kez giriş yaptığı sosyal medya uygulaması Instagram’da spam niteliğinde bir profil ortaya çıktı. Bu profile bir Android cihazda yüklü olan Instagram uygulamasına girdiğinizde uygulama çöküyor. iOS’da ise profile ilişkin boş bir sayfa karşılıyor. 

Geçmiş dönemlerde mobil sosyal medya uygulamalarının telefonlarımızdaki veriye ulaşması rahatsız ederken günümüzde ise bu hisleri tamamen kaybettik. Instagram gibi global anlamda kullanılan platformlar, bu verileri alsalar da üçüncü taraftan gelen saldırıları önleme konusunda tecrübeliler. Lakin yazılım dünyasına her şeyin bir açığı mevcut ve bu açıklar farklı amaçlarla kullanılabiliyor. 

Türkçe bir isme sahip olan @tavsaniz adlı Instagram hesabı bu uygulamalardaki açıklardan birisini bulmuş gözüküyor. Söz konusu bu profilde Android cihazlara yüklü Instagram uygulamasına girdiğinizde uygulama bir süre donuyor. Ardından profil detayları yüklenmeden uygulama çöküyor. iOS yüklü bir cihazdan giriş yaptığınızda ise boş bir sayfa sizi karşılıyor. 

Instagram’ı çökerten hesabın sırrı ne?

Geçtiğimiz günlerde Android cihazları saf dışı bırakan bir duvar kâğıdı ortaya çıkmış ve soruna neden olan duvar kâğıdın Android’in renk motoru ile ilgili olduğu ortaya çıkmıştı. Lakin @tavsaniz isimli Instagram hesabının yol açtığı sorun Android cihazları değil, uygulamayı devre dışı bırakıyor. Ayrıca bu sorun sadece Android cihazların karşılaştığı bir sorun.

Hesap iOS cihazlarında sorun olsa da açılıyor. Instagram’ın bir profili açarken gereksinim duyduğu Android araçlarından birinin neden olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sözkonusu hesabın bilinçli olarak sorunlara neden olduğu da gayet açık. Instagram bu tarz spam hesaplarıyla karşılaştığında direkt olarak hesabı kapatıyor. Bu konuya benzer bir olay yurt dışında yaşandığını araştırdığımızda ise Reddit’te bilinçli olarak yapılmayan “Profilime girince Instagram çöküyor” temalı kullanıcı bildirimleriyle karşılaştık. Instagram’ı saf dışı bırakan @tavsaniz isimli hesabın ilerleyen zamanlarda kapatılacağını bekliyoruz.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı