Finans

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 98 milyon TL Ceza!

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen araştırma sonuçlandırıldı. Google’a 98 milyon 354 bin lira para cezası verilmesine karar verildi.


Çevrimiçi arama hizmetleri pazarında rakiplerinin genel arama pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanarak faaliyetlerini zorlaştırarak 4054 sayılı Kanunun 6. maddesini ihlal edip etmediğini belirleyen soruşturma tamamlandı. Bu kanunu kötüye kullanan şirket hakkında para cezası verildi.


Ceza 6 ay Boyunca Ertelenebilir
Ayrıca Rekabet Kurumu Google’ın yukarıda belirtilen hükümleri anlaşmalarından çıkarmasını ve kararın hizmet tarihinden itibaren 6 ay içinde hükümlerin kaldırıldığını bildirmesini ve onaylamasını talep eder. Google, kararın verilmesinden itibaren 60 gün içinde karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır.


Bu haber sektörde bomba etkisi yarattı ve şirketin borsada % 2’lik bir düşüş yaşamasına neden oldu. Google yetkilileri ise yatırımcılarına gerekli açıklamaların en yakın zamanda yapılacağını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı