Trend

Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a Soruşturma

Türkiye’nin en büyük e-ticaret portallarından Sahibinden.com’a Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açıldı.

 

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Sahibinden.com’a açılan soruşturmanın Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı kanun) 6. Maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olduğu ifade edildi.

 

4054 sayılı kanunun 6. Maddesi;

 

Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.

 

Ayrıca Rekabet Kurumu konu hakkındaki diğer açıklamalarında;

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan Rekabet Kurulu; 27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.” İfadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı