Teknoloji

Robot Çiftçiler ile Tarımın Geleceği Şekillenecek

ABD’deki bir şirket, kapalı tarım veya dikey tarımda önemli bir adım atarak ülkedeki tarımsal üretim ve tedarik ağını tamamen değiştirmeyi amaçlıyor. 2019 yılında açıklanan verilere göre, ABD’deki tarım gelirleri günden güne azalma yaşıyor. Son 5 yılın istatistiki verilerinin de bunu desteklemesi nedeni ile bu tarz bir hamle gündeme geldi.


Ürün fiyatlarındaki düşüş, iklim değişikliği ve Çin ile ticaret savaşı gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Ayrıca, daha büyük çiftlikler karın çoğunu alıyor.


Dikey Tarım ile Verimliliğin Artması Hedefleniyor
Bu konuda çalışma yapan uzmanlar, 2015 yılında değişim fikrini buldular. O sırada kontrollü çevre tarımı veya daha yaygın olarak kapalı tarım veya dikey tarım olarak bilinen nispeten yeni bir endüstriydi. Dikey tarım sera tarımı gibidir; ürün iç mekanlarda yapay ışıklar ve diğer teknolojilerle yetiştirilir. Şirket, işini buraya getirene kadar çok fazla ürün elde etti. Şimdi teknolojilerini diğer çiftliklere satmaya başladılar.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı