Trend

Rusya, 2023 Yılında Uzaya Turist Gönderecek

Uzayın aydınlatılamayan sırları, uzaya yapılan yolculuklar ve bilim insanların uzun süredir yaptığı çalışmalar son derece merak edilen konuların başında geliyor. Son yıllarda teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle birlikte popüler hale gelen uzay turizmi de oldukça ilgi çeken bir kazanç kapısı olma yolunda. Rusya, planlandığı gibi giderse 2023 yılında uzaya turist götürmeyi planlıyor. 

İnsanlık, elde ettiği güncel kavramlara bir yenisini daha ekledi. Bu kavramın ismi ise ‘uzay turizmi’. Uzay turizmini kısaca özetlemek gerekirse, uzaya gitmek isteyen insanların ücretlerini ödeyerek uzaya seyahat ederek gezi ve yeni bir dünyanın merak edilen noktalarını görme şansı bulacak. Şimdilik sadece Rusya Federal Uzay Ajansı tarafından sunulan bu hizmet ile ilgili yeni bir haber geldi. 

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre Rusya uzun yıllar süren araştırmaların sonucunda uzaya turist göndereceğini bildirdi. Konuyla ilgili çalışmaların başlandığını ve bu operasyonun planlandığı gibi giderse 2023 yılında gerçekleşeceği söylendi. Ayrıca Rusya Federal Uzay Ajansı, uzaya gönderilecek turistlerin Rusya’dan yola çıkacağını, profesyonel bir kozmonot gözetiminde yolculuk edeceğini ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun belirli bölümlerini gezebileceklerini sözlerine ekledi. 

Son seyahat 11 yıl önce gerçekleşmişti:

Uzaya turist gönderme konusu uzun yıllardır konuşulsa da uzun yıllar sonra yeniden gerçekleştirilecek. Daha önce 7 kişi uzaya turist olarak götürülmüş ve götürülen kişiler arasında uzaya ikince kez giden vardı. Son uzaya giden kişi olan Cirque de Sloleil’in kurucu ortağı olan Kanadalı iş insanı Guy Laliberte olarak biliniyor. Tüm bunların yanı sıra Rusya Federal Uzay Ajansı, 2021 yılı bitmeden Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki yeni kozmonot yollanabileceği bilgisini aktardı. Ayrıca bu seyahatlerin Rusya’nın devlete bağlı uzay ajansı Roscosmos ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir özel şirket ile bağlantılı gerçekleştirileceğini aktardı. Bu iki şirket daha önce uzaya giden ilk turist grup için iş birliği halinde olmuştu. Ayrıca bu yolculuğun ücreti hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı