Trend

Rusya’da ‘Elit’ Kişilere Koronavirüs Aşısı Yapıldığı İddaa Ediliyor

Bloomberg, Rusya’nın sadece elit kişiler için bir koronavirüs aşısı geliştirdiğini ve bu aşıyı birkaç yüz kişiye vurduğunu açıkladı. Aşı vurulan kişilerin 4 ay gözlem altında kaldığını ifade eden Bloomberg, verilerin kayıt altına alınmadığını ve bu olayı doğrulattığını vurguluyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve pandemi haline dönüşen koronavirüs salgını, tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. İnsanlar, koronavirüsten korunabilmek adına tavsiyelere uyum gösterirken uzmanlar da koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Bloomberg’ün haberine göre Rusya, sadece “elitler” için geliştirilen bir koronavirüs aşısını aylar önce kullanmış.

Bloomberg’de yer alan habere göre Rusya, toplam sayısı birkaç yüz olan milyarder ve hükümet yetkilisine, Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji Araştırma Merkezi’nde geliştirilen deneysel bir koronavirüs aşısı yaptı.

Aşılamanın 4 ay önce yapıldığı, yapılan çalışmaların yasal olduğu ancak bu çalışmaların halktan gizlendiği ifade edildi.

Bloomberg’e açıklama yapan kaynaklar, söz konusu deneysel aşının yapıldığı kişilerin 4 ay boyunca gözlem altında tutulduğu ifade ediliyor. Yani her ne kadar resmi kayıtlar yapılmamış olsa da Rusya’nın elit kişileri, aşı olduktan sonra tam 4 ay boyunca izlenmişler.

Aşı yaptıran elit isimlere ulaşılmış ve hatta bu kişilere aşı oldukları doğrulatılmış. Ancak Bloomberg, bu kişilerin isimlerinin paylaşılmasını istemediklerini ve bu yüzden de isim açıklamasının yapılmayacağını belirtiyor. Söz konusu aşıyı yaptırdığı bilinen tek isimse Rus Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kiril Dimitriyev. Dimitriyev, kendisi ve tüm ailesinin bu aşıyı olduğunu açıkladı.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı