Trend

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech ile 4,5 Milyon Dozluk Aşı Anlaşması Yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, BioNTech’in kurucusu olan Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşmeleri tamamlayarak 4,5 Milyon Dozluk aşı anlaşması yapıldığını duyurdu. Anlaşmaya göre Türkiye’ye önümüzdeki günlerde 550 bin doz aşı gelecek.

Geçtiğimiz aylarda klinik çalışmalarının son günlerinde denemelerin tamamlandığını ve başarı oranının %90 olduğu tespit edilen Pfizer / BioNTech aşısı, dünya genelinde gündemin en üst sıralarında yerini aldı. Özellikle ülkemizde bu aşının neden satın alınmadığı ve ne zaman alınacağına dair sosyal medyada binlerce soru mevcuttu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı paylaşımda BioNTech aşısı hakkında anlaşmanın imzalanmak üzerine olduğunu duyurmuştu. Fahrettin Koca, akşam saatlerinde ise BioNTech’in kurucusu olan Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşmelerin tamamlandığını ve 4,5 milyon dozluk aşı için anlaşmaya varıldığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Yılsonuna kadar 550 bin doz aşı Türkiye’ye gelecek

Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından BioNTech aşısı hakkında şu ifadelere yer verdi: 

BioNTech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün paylaştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.

Bu miktarın Türkiye’ye yılsonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir. 

Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan ona alınacak.

Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri var. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim.”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı