Trend

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Normalleşme Uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak normalleşmeye dönüş başlamış olsa da kurallara uyulması gerektiğini belirtti. Fahrettin Koca, “Çok fazla normalleşmeyelim. Maske ve mesafe kuralına moda olarak uyalım.” dedi.

COVID-19 salgını tüm dünyada 6,8 milyondan fazla insana bulaşmış ve 400 bin insan hayatını kaybetmişti. Buna rağmen bazı ülkelerde normale dönüş çalışmalarına başlanmıştı. Normale dönüş çalışmaları arasında yer alan Türkiye’de TÜBİTAK tarafından resmi açıklamaya göre ülkemizde 169 bin 218 vaka bulunurken hayatını kaybeden insanlarımızın sayısı ise 4 bin 669 kişi. Ayrıca COVID-19 salgınına yakalanıp iyileşen hasta sayımız ise 135 bin 322.

Fahrettin Koca: “Kurallara Uyalım”

Ülkemizde bu ay başlatılan normalleşmeye dönüş çalışmalarıyla 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilirken bu yasağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iptal etmişti. Yasağın kaldırılmasıyla parklar, sahiller ve bahçelerde kurallar bozularak sosyal mesafeye uyulmamıştı. Normale dönüş çalışmaları başlansa da daha COVID-19 salgının ikinci dalgası gelmedi. Bu nedenle normale dönüş başlamış olsa da ikinci dalgayı atlatabilmemiz için sosyal mesafeye ve kurallara uymamız gerekiyor.

Koca, resmi Twitter hesabından bir paylaşım yaparak kurallara uyulmasını ve sosyal mesafeye dikkat edilmesini söyledi. Koca açıklamasında; “Son vakanın tedavi edildiği, salgınla mücadelenin geride risk kalmayacak şekilde başarıya ulaştığı haberini alan vatandaşlarımız kutlamalara başladı. Bu habere daha çok var. Çok fazla normalleşmeyelim. Maske ve mesafe kurallarına moda olarak uyalım.” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı