Trend

Sağlık Bakanlığı, Çin’den Gelen Aşılar İçin Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanlığı, 30 Aralık 2020 tarihinde Çin’den Türkiye’ye getirilen CoronaVac COVID-19 aşısı hakkında yeni bir açıklama yaptı. Gelen aşıların analiz süreçlerine dair görüntüleri paylaşan Sağlık Bakanlığı, en az 14 gün sürecek olan kontrollerin ardından acil kullanım onayı vereceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Sinovac’ın geliştirdiği COVID-19 aşısı CoronaVac için analiz çalışmalarına başlandığını açıklayarak, yapılan analizler hakkında laborotuvarlardan görüntüler paylaştı. Türkiye’ye 30 Aralık 2020 tarihinde havayolu ile getirilen aşılar, ilk olarak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi, daha sonra analiz çalışmaları için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu laboratuvarına götürüldü. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en az 14 gün sürecek olan analizlerin ardından aşının ön guruplarda mücadele edenlerde aşı işlemlerinin başlayacağını açıklamıştı. 14 gün süresince CoronaVac aşısı üzerinde inceleme ve analizler yapılacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, aşı onaydan geçtikten sonra Acil Kullanım Onayı verecek.

Aşı onaydan geçerse, Acil Kullanım Onayı verilecek

Türkiye’ye getirilen ilaçlar, ilk olarak belirli prosedürlerden geçmek için laboratuvarlarımızda analiz ediliyor. Bu analizlerin sonucunda halk sağlığını tehdit edecek bulgular rastlanmaz ise kullanıma sunuluyor. Çin’den getirilen ilaçlar da aynı prosedürlerden geçiyor. Bu prosedür sadece Çin’den gelen ilaçlar için değil diğer tüm ülkelerden gelecek ilaçlar için de uygulanacak. 

Sağlık Bakanlığı en az 14 gün süren analizlerin tüm dünyada rutin kontrol prodesürlerinden geçeceğini belirtti. Aşının en öncelikli konusu ise Türkiye’ye gelene kadar içeriğinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı. Analizlerde ilk önce bu hususa dikkat edilecek ve daha sonra aşının güvenilirliği test edilecek. CoronaVac aşısının etkisi ve güvenilirliği kanıtlanırsa, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Acil Kullanım Onayı verecek ve daha sonra öncelikli gruplara aşı uygulaması başlanacak. 

Sağlık Bakanlığı, bu konuda şu açıklamalara yer verdi; “Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından ‘Acil Kullanım Onayı’ verilerek kullanıma sunulacak”

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı