Trend

Sağlık Bakanlığı, Okullardaki Önlemler İçin Rehber Hazırladı

Sağlık Bakanlığı, 31 Ağustos’ta açılacak olan okullarda alınması gereken önlemler ve uyulması gereken kurallarla ilgili rehber yayınladı. Rehbere göre velilerin, okullar açılmadan taahhütname imzalaması gerekecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, Türkiye’de de etkisini göstermeye devam ediyor. Bu nedenle uzun süredir ilköğretim, üniversite kademelerine kadar tüm okullara ara verilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak ülke genelinde eğitim öğretimin 31 Ağustos 2020’de başlayacağını ve 18 Haziran 2021’de sona ereceğini duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra Sağlık Bakanlığı, okulların yeniden eğitim öğretime açılacağı için COVID-19 salgınına karşı alınacak önlemler hakkında bir rehber yayınladı.

COVID-19 salgınına karşı okullarda alınacak önlemler

Okulların COVID-19’un bulaşması açısından çok riskli olduğunu belirten rehberde okul yönetimi, öğrenciler, aileler ve öğretmenlere çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Velilerin okul açılmadan önce bilgilendirme formu ve taahhütname imzalayacağı, sosyal mesafe kurallarına uyulacağı ve öğrencilerin okullara bırakılması ve alınması esnalarında maske takılacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan rehbere göre veliler; solunum sıkıntısı, ishal, burun akıntısı, öksürük ve ateş şikâyeti olması durumunda çocuklarını okula götürmeyeceği ve bu durumu okul yönetimine bildireceğine dair taahhütname imzalayacak. Ayrıca ailede bu belirtilerin olması durumunda COVID-19 tanısı konulan kişi bulunması durumunda da bu sürecin uygulanacağı belirtildi. 

Rehberde okulda alınacak önlemlere de yer verildi. Öğrenci ve öğretmenler maske takacağı okul girişlerinde, sınıflarda, koridorlarda el antiseptiğinin yanı sıra temassız ateş ölçer ve maske bulundurulması zorunlu olacak. İçeride bulunan kişi sayısı, öğrenci ve öğretmenler dâhil 4 metrekareye bir kişim düşecek şekilde hazırlanacak. Sınıfın düzenine 1 metre sosyal mesafe kuralına uyulması zorunlu olacak. Yemekhane ve kantin gibi toplu kullanım alanlarında da bu kurallara uyulması zorunlu hale gelecek. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı