Trend

Samanyolu Kendini Yok Etmiş Medeniyetlerle Dolu Olabilir

İnsanlık bizim varlığımız dışında gezegende başka bir yaşam bulgusu olup olmadığına dair çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların sonucunda elde edilen sonuçlar ise oldukça ilginç olabiliyor. Yeni tamamlanan bir araştırmanın sonucuna göre; galaksimizde insanoğlundan başka zeki yaşam formları biz onları keşfedene kadar kendilerini çoktan yok etti.

İnsanlık olarak kendimize sorduğumuz sorular arasında bizden başka bir yaşam bulgusunun olup olmadığı. Yüzyıllar boyunca bu soruya farklı cevaplar verilse de elde edilebilir net cevaplar bulamadık. Lakin çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bu soruya karşılık bazı bulgular elde etmeye başladık. Bu yazımızın konusu ise yüzyıllardır cevap bekleyen sorunun cevabını bulmak isteyen bir araştırma. Bir lise öğrencisi ve üç Caltech fizikçisi tarafından yazılan bir makaleye göre, Samanyolu galaksisinde zeki yaşam formu kendilerini çoktan yok etti.

Araştırmaya göre, 1961 yılında Frank Drake tarafından geliştirilen ve insanoğlundan başka zeki yaşam formlarının sayısını hesaplamak amacıyla kullanılan Drake Denklemi’nin 2020’nin bilimsel verileri ile geliştirilerek yeni bir versiyonuyla yapılan yeni hesaplamaya dayanıyor. 

Lakin araştırma, Samanyolu’nda yaşamın en fazla nerede ve ne zaman meydana geldiğine dair daha net işaretler vererek, bu medeniyetlerin yaygınlığını etkileyerek önemli bir faktörü göz önüne çıkarıyor; zeki yaşam formlarının kendini yok etme eğiliminde olduğu.

Samanyolu’nda yaşam yoğunluğu ne zaman ortaya çıktı:

Araştırmayı yürüten bilim insanları, Samanyolu’nun zaman içindeki evrenini göz önöne alarak yaşamların ortaya çıkma olasılığının galaktik merkezlerden yaklaşık 13.000 ışık yılı uzaklıkta ve galaksi oluştuktan 8 milyar yıl sonra zirveye çıktığını hesapladılar.

Gezegenimiz galaktik merkezden yaklaşık 25.000 ışık yılı uzaklıkta ve insanoğlu, Samanyolu’nun oluşmasından yaklaşık 13.5 milyar yıl sonraya ortaya çıktı. Yani bu hesaplamalara göre zeki uygarlıklar bizden önce yaşadı ve kendi medeniyetlerini çoktan yok ettiler. 

Zeki yaşam formları ne kadar sürede kendilerinin sonunu getirir?

Araştırmadaki en belirgin olmayan soru ise bu. Bilim insanları zeki yaşam formlarının ne kadar sürede kendi sonlarını getirdiklerini bulamadılar. Buna verilebilecek net bir cevap olmadı için ne zeki yaşam formlarının kendilerinin sonunu ne kadar sürede getirdiği bilinmezliğini koruyor. 

Kuraklıklar, doğal kaynakların yok edilmesi, nükleer silahlar, salgın hastalıklar ve iklim değişiklikleri sebebiyle kendimizi yok etmemize uzun süre kalmadığını görebiliyoruz. 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı