Trend

Samsun’da 4 Yeni Parazit Türü Keşfedildi

Samsun’da çalışmalarına devam eden bilim insanları, sazangil familyasından olan sıraz balıklarının içinde yaşayan yeni dört parazit türünü keşfettiler. Keşfettikleri parazitler hakkında makale hazırlayan bilim insanları, bilim dergisinde yayımlanan makale ile bu keşiflerini bilim dünyasında duyurdular.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, dört parazit türünü keşfettiklerini duyurdular. 3 yıl önce çalışmalara başlayan bilim insanları, Samsun ve çevre yerleşkelerde bulunan 26 akarsu, göl ve gölette yaptıkları araştırmalar neticesinde buldukları parazitlere; Myxobolus Samsunensis, Myxobolus Karaeri, Myxobolus Cakmaki, Myxobolus Ekingeni adlarını verdiler.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde, keşfedilen bu parazitler sazangiller familyasından olan sıraz balıklarında keşfedildi. Araştırma yapan bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Nazmi Polat tarafından yapılan açıklamalarda, bilim dünyası ve Türkiye adına önemli bir keşif olduğunu ifade etti. Yapılan bu araştırmalar sonucunda gezegenimizde yaşayan canlılar skalasının biraz daha genişlediğini ifade eden bilim insanları, bu tür yeni keşifler ile birlikte Türk bilim insanlarının adlarının, dünya çapında duyulduğunu ifade etti. 

Araştırma, TÜBİTAK tarafından desteklendi

Türk bilim insanları tarafından keşfedilen dört yeni parazit tüm bilim dünyasına Dİseases of Aquatic Organism isimli bir dergide makale haline getirilerek duyuruldu. 21 Aralık tarihinde yayımlanan makale, bulunan bu parazitlerin literatüre girmesini de sağladı. Nazmi Polat tarafından yapılan açıklamada, keşfedilen bu parazitlerin daha önce kimse tarafından bilinmediğini ve böyle bir keşfin bilim insanları için bir hayal olduğunu dile getirdi. 

Türk bilim insanları keşfettikleri parazitleri isimlendirirken rastgele isim vermediler. Dikkatinizi çekmiş olacaktır ki parazitlerin bir tanesini “Samsunensis” olarak isimlendiriliyor. Parazite verilen bu isim Samsun’u temsil ediyor. Diğer isimler ise araştırma ekibinde yer alan bilim insanlarının soy isimleri. Bu kapsamda; “Karaeri” ismi Prof. Dr. Zafer Karaer’i, “Cakmaki” ismi Prof. Dr. Ayşe Çakmak’ı ve “Ekingeni” ismi de Prof. Dr. Gürken Ekingen’i temsil ediyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı