Trend

Samsung, Akıllı Telefon Ekranı Pazarındaki Liderliğini Korudu

Strategy Analytics Handset Component Technologies firmasının küresel alandaki akıllı telefon ekran pazarına yönelik hazırladığı rapora göre sektörde yer alan firmaların 2020 yılının ilk çeyreğinde elde ettikleri toplam gelir 9 milyar dolara ulaştı. Pastadaki en büyük payı ise yine Samsung Display’in oldu.

Küresel alandaki akıllı telefon ekran pazarı, yıllar geçtikçe büyümeye devam ediyor. Strategy Analytics Handset Component Technologies’in hazırladığı son rapora göre elde ettikleri toplam gelir 9 milyar doları buldu. Raporda akıllı telefon satışlarının düşmesine rağmen kullanıcıların OLED panellerine olan ilginin artması sebebiyle yıllık gelirde %3’lük bir artış kaydedildi. 2020 yılının ilk çeyreğinde Samsung Display, %52 gelir payıyla akılı telefon ekran pazarının yarısından fazlasına hükmetmeyi başardı. Güney Kore firmasını %14,3 ile BOE Technology, %8,2 ile Tianma Microelectronics takip etti.

Akıllı telefon ekran piyasasındaki Pazar payları 

Samsung Display, akıllı telefon ekran piyasasındaki yerini sağlamlaştırmayı başardı. Sektörün en büyük üç tedarikçileri ise 2020 yılının ilk çeyreğindeki küresel alandaki akıllı telefon ekran pazarının neredeyse %74’üne sahip konumunda. 

Strategy Analytics Analisti Jeffrey Mathews, “İlk çeyrekte akıllı telefon ekran pazarı, OLED panellere olan ilginin artması ve LCD panellere yönelik talebin düşüşü nedeniyle geçmiş yıllara göre farklı şekillerde seyretti. LCD ekran gelirlerinde ve sevkiyatlarda düşüş var. Samsung Display, ilk çeyrekte büyük akıllı telefon üreticilerinin yüksek talebi ve esnek OLED panelleri sayesinde kazançlarını artırdı” ifadelerine yer verdi. 

Strategy Analytics’ten Telefon Bileşenleri Teknolojileri İcra Direktörü Stuart Robinson, COVID-19 salgını sebebiyle tedarik zincirlerinde kesintiler olduğunu ve akıllı telefonlara olan talebin azalması sonucunda ekran pazarında yavaşlama beklediklerini, buna rağmen üreticiler portföylerini yenilikçi ekran teknolojileri ile farklılaşmaya devam edeceklerini söyledi. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı