Finans

Siber Dolandırıcılıkta Çığır Açtılar: Sahte E-Devlet Sitesi

Siber dolandırıcıların yeni dolandırıcılık yönteminin sahte e-Devlet sitesi olduğu ortaya çıkarıldı. Dolandırıcılar 45 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan sistemin bir kopyasını oluşturarak vatandaşların finansal bilgilerine ulaşım sağlamaya çalışıyor.


Siber dolandırıcılar, Facebook ve Twitter sosyal medya platformları üzerinden sahte banka reklamları ile vatandaşların finansal bilgilerine ulaşım sağlamaya çalışıyordu. Son zamanlarda ise e-Devlet platformu üzerinden vatandaşları kandırmaya çalıştıkları anlaşıldı.


e-Devlet Kapısı sisteminin bir kopyasını oluşturan siber dolandırıcılar, sosyal medya platformlarında reklam vererek ve hesap açarak kişileri sistemlerine yönlendirmeye çalışıyor. Reklamların ve bildirimlerin gerçek olduğunu düşünen kullanıcıların ise sisteme giriş yapması için bilgileri talep ediliyor. Saniyeler içerisinde kullanıcının finansal bilgilerine ulaşan dolandırıcılar kişilerin tüm parasını kendilerine aktarıyor.


Kredi Kartı İade İşlemleri Mesajlarına Dikkat
Siber dolandırıcılığın son yöntemi olan sahte e-Devlet sistemi yönteminde, verilen reklamlarda kredi kartı iade işlemlerinin başladığı ve vatandaşların iadelerini alabilecekleri yönünde yanıltıcı beyanlar bulunuyor. Kullanıcılar sisteme giriş yaptıklarında ise iade işlemlerinin başlatılabilmesi için kredi kartı bilgileri talep ediliyor. Kredi kartı bilgilerini giren kullanıcıların kartlarındaki para dakikalar içerisinde çekiliyor. Bu nedenle yetkililer bu tür beyanlara vatandaşların itibar etmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.


İhlas Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, siber dolandırıcıların son kurbanı K.T. oldu. Vatandaş kredi kartı bilgilerini sisteme girerek kartında bulunan 699,99 Türk Lirasını siber dolandırıcılara kaptırdı.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı