Trend

Sıcak Çikolata İçmenin Beyne İyi Geldiği Ortaya Çıktı

Sıcak çikolatayı nasıl biliyoruz? İçmesi zevkli, sıcak ve tatlı bir içecek… Ama yalnızca bu kadar olmadığı ortaya çıktı. Yeni bir araştırma, sıcak çikolata içmenin beyin için yararlı olduğunu ortaya koydu. Meğer sıcak çikolata, beyin için faydalı besinleri içeriyormuş.

Yeni bir araştırma, beyin sağlığı ve hafıza gücü ile ilgili olarak sıcak çikolata tüketmenin faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Sıcak çikolatanın beyne iyi gelmesinin altında ise, bitkilerde ve özellikle kakaodaki bazı maddelerin mental hafızaya iyi gelmesi olması yatıyor.

Kakaonun içerisinde bulunan ve bir çeşit besin yerine geçen ‘flavonoid’ kanın oksijen seviyesinin yükselmesini sağlıyor. Bu da, beynin daha sağlıklı çalışmasını mümkün kılıyor. Hatta flavonoidler sayesinde sıcak çikolata gibi içecekler, bilişsel süreçlerin de iyi çalışmasını sağlıyor.

Birmingham Üniversitesi ile Illionis Üniversitesi’nde gerçekleşen araştırmada 18 yetişkin erkeğe zorluk seviyesi gittikçe artan bilişsel testler yapıldı. Bu testlerde gönüllü kişilerin yarısına flavonoidler içeren kakao içeceği; diğer yarısına ise plasebo verildi.

Araştırmanın sonucunda gerçek kakao içeceği içenlerin testteki başarısı, diğer plasebo alan gruba karşı %11 daha yüksek çıktı. Gerçek kakao içeceğini tüketenler, sorulara diğer gruptan çok daha hızlı bir şekilde cevap verebildi.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı