Trend

Şiddet İçerikli Oyunlar, Saldırgan Bireyler Yaratmıyor

Yapılan bir araştırmaya göre, şiddet içerikli oyunların bireylerin kişisel davranışlarına etkisi olmadığını gösterdi. Araştırmaya katılan bireyleri 10 yıl boyunca izleyen ve gözlemleyen uzmanlar, bu araştırmanın sonucunu makale haline getirerek bir dergide paylaştı. Araştırmanın sonucuna göre şiddet içerikli oyunların kişilerin davranışlarını etkilediğinin yanlış olduğunu ortaya koydu.

Cyberpsychology isimli dergide yayımlanan bilimsel bir makalede, şiddet içerikli oyunların bireyin davranışlarında etkisi olduğu algısının tamamen yanlış olduğunu ortaya çıkardı. 10 yıllık bir çalışmanın sonunda yayımlanan makalede yer alan ifadelere göre şiddet içerikli oyunlar, insanların karakterlerini şiddete yöneltmediğini gösterdi. Bu makaleye göre bir şeyin varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamış oldu.

Şiddet içerikli oyun denildiğinde akla gelen ilk oyun Grand Theft Auto (GTA) ailesidir. Hemen hemen her birey hayatının küçük bir bölümünde de olsa bu oyun ile karşılaşmış ve kendisini bambaşka bir dünyanın içerisinde bulmuştur. Söz konusu araştırmanın başlığı da “Grand Theft Auto ile Büyümek”. Yani uzmanlar bu oyunu oynayan bireyler üzerinden yola çıkarak 10 yıllık bir araştırmayı sonuçlandırdılar. 

Oyunların kişisel davranışlara etkisine dair bir bulgu bulunamadı

Araştırmayı yapan uzmanlar, doğrudan kişi odaklı bir çalışma gerçekleştirdiler. Uzmanlar teknolojiden de faydalanarak, çeşitli algoritmaların yardımı ile değişkenler üzerinde özel analizler gerçekleştirdiler. Common Sense Media bünyesinde çalışmalarını yürüten uzmanlar, şiddet içerikli oyunların kişisel davranışlara etkisinin olmadığını kanıtlamış oldu. Ayrıca 10 yıllık araştırmayı detaylarını da genişleten uzmanlar, katılımcıların kişisel özelliklerine göre de ayırarak insanları aynı şekilde değerlendirmesini de yaptılar. Örneğin, bir grupta aynı bölgede ikamet eden çocuklara yer verilirken diğer grupta ise Kafkasya kökenli çocuklara yer verildi. 

Yapılan araştırmaya kaç kişinin katıldığı açıklanmazken, kısıtlı bir kitle ile yapılan bu araştırmanın şiddet içerikli oyunların kişilerin davranışlarını etkilemedikleri ortaya çıkarılmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı