Trend

Singapur, COVID-19’un Türkiye’de Biteceği Tarihi Açıkladı

COVID-19 salgınına karşı dünya genelinde mücadele eden ülkelerden Singapur, salgının Türkiye’deki seyrine göre çok önemli bir rapor yayınladı. Singapur’da geliştirilen yapay zekâ algoritmasına göre Türkiye’de salgının tamamen bitmesi 4 ay sürecek.

Dünya COVID-19 salgınıyla mücadeleye devam ederken, ülkemizde salgının ne zaman biteceğine dair bir araştırma yapıldı. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi, yapay zekâ algoritmasını ele alarak yaptığı çalışma ile COVID-19 salgınının ülkemizde ne zaman biteceğini öngören bir çalışma gerçekleştirdi.

COVID-19’un Tahmini Takibi” adı verilen çalışma, epidemiyolojik modeller ve istatistik bilimi kullanılarak, tıbbi detaylar, günlük ölüm sayısı ve vakalar analiz edilerek gerçekleştirildi. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi araştırmacıları, Türkiye ile ilgili ellerindeki verilerin 6 Mayıs 2020 tarihine kadar olduğunu açıkladı.

COVID-19 Salgını Türkiye’de 4 ay sonra bitecek

Yapay zekâ algoritması kullanılarak yapılan modellemeye göre, ülkemizde COVID-19 salgınının bitmesi için en az 4 ay var. Araştırma sonucunda hazırlanan grafiğe göre biteceği tarih ise 8 Eylül 2020. Yapılan bu araştırmanın kesin olmadığını söyleyelim. Bunun sebebi, araştırmanın arkasındaki ekibin de açıkladığı üzere, salgının değişiklikler göstererek yayılması. “Bu veriler %100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü.” açıklaması yapan bilim insanları açıklanan bu bilgilerin önümüzdeki günlerde rehber olarak kullanılabileceğini belirtti. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı