Trend

Sosyal Medya Şirketleri Nefret Söylemlerine Karşı Başarılı

Avrupa Birliği’nin düzenleme yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, bir açıklamada bulunarak sosyal medya şirketlerinin nefret söylemlerine karşı gösterdikleri mücadeleyi iyi yönettiklerini ifade etti.  Avrupa Komisyonu, gösterilen bu mücadelenin iyi yönde olmasına karşın yapılması gereken konularında olduğunu ekledi. 

Avrupa Komisyonu, yeni bir açıklama yaparak teknoloji şirketleri nefret söylemlerine karşı gösterdiği mücadelede olumlu mesafe kat ettiklerini açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı bulgular, duruma bir genel bakıştan fazla olarak 2016 yılında başlatılan Davranış Kuralları sözleşmesine dayanıyor. 

2016 yılında yasal bağlayıcılığı bulunmayan sözleşmeyi Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft imzalamıştı. Şirketleri, bu sözleşmeyi imzalayarak kendi platformlarında çevrimiçi nefret söyleminin viral olarak yayılmasını engelleyeceklerini taahhüt etmiş oldular. 2016 yılından sonra Davranış Kuralları sözleşmesini Google’de imzaladı. Avrupa Komisyonu çevrimiçi nefret söylemi hakkında yapılan son inceleme, bildirilen nefret söylemi içeriklerin %90’ının 24 saat içerisinde incelendiğini tespit etti. Bu oran 2016 yılında %40 iken, 2018 yılında ise %81 seviyelerine çıkmıştı. 2016 yılında nefret söylemi olarak bildirilen içeriklerin %28’i, 2020 yılına gelindiğinde ise %71’i sosyal medya platformlarından kaldırıldı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, sosyal medya şirketlerinin nefret söylemi bildirimlerinin daha önce %65.4’üne geri bildirim yaparken, 2020 yılında gelindiğinde ise bu oran %67.1 oranına çıktığını açıkladı. Açıklamalarda Facebook’un kullanıcılara sistematik olarak bildirimleri incelemeye alındığını bildirirken diğer platformlarda bu alanlarda iyileştirme yaptığını bildirdi. 

Avrupa Komisyonu Adalet Komiseri Didier Reynders, sosyal medya şirketlerinin nefret söylemi karşısındaki davranışlarından memnun olduğunu açıkladı. Ayrıca Reynders, “Ancak bu gelişmelerle kendimizi tatmin etmemeliyiz ve çalışmaya devam etmeliyiz. Platformları en son değerlendirmelerde gözlenen boşlukları, özellikle geri bildirim ve şeffaflık sağlama konusundaki açıklamaları kapatmaya çağırıyorum” dedi. 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı