Trend

Sosyal Medya Yasasının Detayları Gün Yüzüne Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya ile ilgili düzenleme yapılacağı açıklaması Türkiye’nin bir numaralı gündemi oldu. Dün yapılan açıklamaların ardından söz konusu düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Yasa tasarısı, para cezası ve yasal temsilci gibi konular yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya ile ilgili düzenlemeler yapılacağını açıklamıştı. Sosyal medyaların ya kontrol altına alınacağını ya da tamamen erişime kapatılacağını ifade etmişti. Yasal düzenlemelerinin de yolda olduğunu açıklayan Erdoğan, bu düzenlemenin yasa dönemi sona ermeden halledilmesi gerektiğini ifade etmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türkiye’nin bir numaralı gündemi oldu. Gerek siyasiler gerekse vatandaşlar, görüşlerini sosyal medya uygulamaları aracığıyla paylaştılar. Vatandaşların bir bölümü sosyal medyaların tamamen kapatılmasına destek olurken, bir bölümü ise sosyal medyanın kapatılmaması gerektiğini savundu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği yasal düzenlemelerin detayları ortaya çıktı. 

Sosyal medya düzenlemesinde neler var?

 

  • Sosyal medya denetimini artırmak amacıyla 5651 ve 5809 sayılı kanunların değişikliğe gidileceği ve BTK’ya geniş yetkiler verilecek.
  • BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp ve Telegram gibi uygulamaları “şebeke üstü hizmet” uygulamalarını engelleyebilecek.
  • BTK, istediği taktirde Jandarma ile sosyal medya sitelerinin Türkiye’deki ofislerinde denetim yapma hakkına sahip olabilecek.
  • Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. Temsilciliklerini 30 gün içinde açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 oranında daraltılacak. Temsilcilik açılmaz ise Türkiye’de tamamen kapatılacak.
  • Kullanıcı bilgilerinin tamamı Türkiye’de tutulması zorunlu hale getirilecek.
  • Uyarı alan içeriklerin silinmemesi durumunda sosyal medya şirketlerine ceza verilerek içeriğe erişim engellenecek.
  • Sosyal medya kullanıcıları içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden sosyal medya platformları para cezası ile cezalandırılacak. 

 

Temsilciler zorunlu olacak

Hükümet yetkililerin oluşturduğu yasa tasarısında ilk göze çarpan konu ise ,Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketlere temsilci zorunluğu getirilecek. Yetkililer konu ile harekete geçerek, Facebok ve Facebook çatısı altında olan Instagram, Türkiye’de temsilci bulundurması konusuna sıcak bakmış. Bir diğer sosyal medya platformu Twitter ise bu durumu pek sıcak karşılamamış. 

50 milyon Euro’ya kadar para cezası

 Hükümetin sosyal medya hakkında hazırladığı yasa tasarısında yer alan önemli detay ise sosyal medya platformlarına kesilecek olan cezalar. Yetkililer, Avrupa’da bu durumların benzer düzenlemelerinin nasıl olduğunu araştırmışlar ve Almanya ile Fransa’nın düzenlemelerini uygun bulmuşlar. Almanya’nın 2018 yılında yürürlüğe koyduğu düzenleme ile sosyal medya platformlarında zararlı olarak görülen içeriklerin 24 saat içerisinde kaldırılması, eğer kaldırılmadığı takdirde 50 milyon Euro para cezası kesildiğini içeriyor. 

Fransa ise Almanya’ya göre sosyal medya düzenlemeleri hakkında daha katı bir durumda. Fransa yasaları, nefret söylemlerinin 24 saat, terör ve çocuk istismarı ile yapılan uygunsuz içeriklerinin sadece 1 saat içerisinde kaldırılmasını emrediyor. Bu kurallara uymayanlara ise içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası veriliyor.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı