Trend

SpaceX, Yeni Dragon Kapsülü Tasarımını Paylaştı

SpaceX, astronotların uzayda başlarını dışarı çıkarıp cam bir kubbenin altında manzaranın tadını çıkarmalarına olanak sağlayacak yeni kapsül tasarımını paylaştı. Tasarımda kapsülün tepesinde kapaklı cam bir kubbe yer alıyor.

SpaceX, resmi Twitter hesabında yeni tasarladığı Dragon kapsülü tasarımını paylaştı. Paylaşılan tasarımda Dragon kapsülünde astronotların içerisinde oturabilecekleri cam bir bölme bulunuyor. Cam bölme, astronotların uzay manzarasının tadını çıkarmasını sağlayacak.

SpaceX tarafından “Mürettebat için yeni bir manzara” şeklinde yorumlanarak paylaşılan görselde kapsülün tepesinde açılan bir bölme içerisine yerleştirilmiş camdan kubbe yer alıyor. Bu bölme sayesinde astronotlar, aralarında yalnızca camdan bir kubbe ile bir bakıma uzayın eşsiz güzelliklerini görmüş olacak.

‘En çok ‘uzayda’ hissedeceğiniz yer’

SpaceX’in tasarladığı yeni Dragon kapsülü paylaşımını şirketin kurucusu ve CEO’su Elon Musk da kendi Twitter hesabında paylaştı. Musk’a göre bu cam kubbe, ”muhtemelen en çok ‘uzayda’ hissedebileceğiniz yer”. Yeni Dragon kapsülü, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak ve yolculuk boyunca astronotlara yeni bir bakış açısı sunacak.

Dragon kapsülü şu an için NASA’nın ISS’e astronot taşıma noktasında en önemli kaynaklarından biri halinde. NASA, 2011 yılında uzay mekiği görevlerini tedavülden kaldırmıştı ve astronotlar Roskosmos uzay araçları ile ISS’ye gidebiliyordu. SpaceX, Boeing gibi şirketlerin araçlarının kullanılması astronotların ISS’ye ulaştırılması noktasında NASA’ya farklı bir kapı açmış oldu.

Yapılan paylaşımlarda ise cam kubbeli etkileyici Dragon kapsülü tasarımına dair herhangi bir detaya hakkında bilgiye yer verilmedi. Dolayısıyla bu tasarımın ne zaman hayata geçirileceği ya da bir konsept tasarım olup olmadığı bilinmezliğini koruyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı