Trend

SpaceX’in ASELSAN Uydusunu Taşıyan Roketi İniş Yaptı

SpaceX’in geçtiğimi günlerde fırlatılması planlanan ancak ertelenen roketi bu kez havalandı. Roket inişi başarıyla tamamladı.

SpaceX, bir paylaşımlı uydu taşıma görevini başarıyla tamamladı. Aralarında ASELSAN uydusununda bulunduğu 143 küçük uydu, SpaceX firmasının daha önce kullanılmış olan roketlerinden biriyle yörüngeye fırlatıldı. Böylece SpaceX bir rekor kırdı. ABD’li firma, tek bir fırlatılmada en fazla uydu taşıyan firma unvanını ele geçirmiş oldu. Görevini başarıyla tamamlayan roket denizdeki uydu gemisine başarılı bir iniş yaptı. 

İki Aşamalı Roket

İki aşamalı Falcon 9 roketi, 24 Ocak’ta havalandı. Fırlatma, ABD’nin Kaliforniya’da bulunan Cape Canaveral Space Force İstasyonu’ndan gerçekleştirildi. SpaceX’in tamamen ortak fırlatmaya ayırdığı ilk kalkışı olan bu göreve Transperter-1 ismi verildi. 

Paylaşımlı yolculuk hizmetinin kozmik ölçekli bu versiyonunda SpaceX, kendisine ait olan Starlink uydularından da 10 âdetini atmosfere götürdü. Toplamda 143 adet uyduyu gökyüzüne dağıtan roket, görevini tamamladıktan sonra görev yerine tekrar döndü.

Bu görevle birlikte SpaceX bu yıl için üçüncü, bu hafta içinse ikinci fırlatma olarak kayıtlara geçti. Çarşamba günü bir diğer Falcon 9 roketiyle Starlink uyduları yörüngeye gönderilmişti. Görevde kullanılan roket, 8. Defa kullanılan ilk uzay aracı olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Ertelenme sebebi hava durumu

Rekor sayıda uydu taşıyan görev aslında Cumartesi günü gerçekleştirilecekti ancak fırlatma alanında hava durumunun kötü olması neticesinde ertelenmişti. Hava şartlarının normale dönmesiyle birlikte fırlatma işlemi bugün gerçekleşti.

Bu görevde kullanılan roket, firmanın en fazla kullandığı araçların başında geliyor. Daha önce bu roket astronotların taşınmasında da rol aldı ve üzerinde NASA sembolü yer alıyor. Fırlatma sonrası gemiyle yakalanan roketin taşıdığı yükler arasında ASELSAN uydusu, Güney Kore askeri uydusu ve başka kurumların da uyduları yer alıyordu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı