Trend

Spotify’dan Yeni Nesil Dijital Radyoculuk Özelliği

Dünyanın en önemli dijital müzik platformlarından olan Spotify, COVID-19 salgınının dünyayı etkisi altına aldığı andan itibaren tamamen kullanıcılara yönelik yeni özellikler geliştirmeye başlamıştı. O özelliklere bir yenisini daha ekledi: Group Session. Yeni nesil radyoculuk olarak tanıtılan ve Spotify Premium üyelerine özel olarak geliştirilen bu özellik sayesinde, Premium üyeler aynı oturum içinde toplu şekilde aynı müziği dinleyebiliyor ve ortam içerisinde bulunan müzikleri yönetebiliyorlar. Group Session özelliği, Premium üyelerinin ortak bir müziği dinlemesi ve maksimum 100 kişinin o ortamı yönetebilmesine olanak sağlıyor.

Geçtiğimiz yıldan beri Group Session üzerine beta çalışmaları yapan Spotify’ın bu yeni özelliği şu an her kullanıcı için aktif değil. Belirli bölgeler için özel olarak açılan bu özellik kullanıcıların geri dönüşlerine göre tüm dünyada aktif edilecek. Group Session özelliğini kullanabilmek için oturumun sahibi olan kullanıcı Spotify mobil uygulaması üzerinden Spotify Code adlı karekodunu başka kullanıcılarla paylaşacak. Böylece Spotify Code’u olmayan kullanıcıların oturuma erişimi olmayacak. Ayrıca oturum içerisinde olan bütün kullanıcılar bir sonraki çalacak müziği durdurma imkânı ve çalacak müziklere kendi istedikleri müziği ekleme olanağına sahip olacaklar. 

Group Session uygulamasının en büyük ve tek dezavantajı ise, ortam içerisinde bulunan kullanıcıların birbirlerine fiziken de yakın olmaları gerekliliği. Lakin ilerleyen zamanlarda Spotify buna bir çözüm getirecektir.

 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı