Finans

Spotify’ın Gelirleri %22 Arttı

Ünlü müzik veri akışı şirketi olan Spotify, ücretli kullanıcı sayısının 130 milyonu aşması ile birlikte gelirlerini %22 artırdı.

Spotify’ın açıkladığı ilk çeyrek raporlarına göre ücretli kullanıcı sayısı %31 artarak gelirleri 130 milyonu aştı. Ücretli kullanıcıların sayısında değişkenlikler olsa da, şirketin gelirleri %22 arttı. Ayrıca hisseleri de %2 artarak değer kazandı. Bugün itibariyle şirketin gelirleri 1,51 Milyar Euro’ya yükseldi. Spotify ayrıca ikinci çeyrekte ise 133 milyon ile 138 milyon arasında abonelik bekliyor. 10 yıl önce kurulan ve birden fazla rakibi olan Spotify, ücretli üyeliklerinin yanı sıra ücretsiz üyeliklerden de reklam gelirleri elde ederek ciddi kazanımlar sağlıyor.

COVID-19 salgınıyla dijital şirketler değer kazandı

 

COVID-19 salgınının hayatımızı etkilediği bu günlerde canlı müzik sektörünün etkilenmediği ortada. Evde olduğumuz için dijital platformlar hızlı bir yükseliş gösteriyor. Netflix geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunarak, 16 milyon yeni kullanıcı kazandığını açıklamıştı. Netflix ve Spotify hem yeni kullanıcılara sahip oldular hem de yüksek miktarlarda gelir elde ettiler. Ayrıca Netflix COVID-19 salgını sebebi ile dünyanın en değerli hizmetlerinden biri olarak da tanımlanıyor.

Ayrıca salgının devam ettiği bu günlerde binlerce şirket çalışanlarını işten çıkarırken, Spotify ekibi 7 haftadır evden çalışıyor. Lakin Spotify 2020’nin 6. ayından itibaren işe alımları azaltması gerektiğini açıkladı.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı