Trend

Stonehenge’deki Devasa Taşların Kaynağı Keşfedildi

Stonehenge’den taş örneklerini inceleyen bilim insanları, devasa taşların nereden geldiğini ortaya çıkardı. Buna göre Stonehenge’i inşa eden insanları, taşları 25 kilometre uzaklıktaki bir tepeden getirilmiş.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, tarihin en gizemli yapıtlarından olan Stonehenge ile ilgili önemli bir gizemi çözmeyi başardılar. Bilim insanları, binlerce yıldır ayakta duran yapının inşasında kullanılan yöntemi hala çözememiş olsalar da en azından artık taşların nereden taşınmış olduğuna dair elimizde bir yanıt bulunuyor açıklamasını yaptılar.

Araştırma sonuçlarına göre Stonehenge’i oluşturan tek parçalık 52 sarsen taşından 2 tanesi hariç hepsi, Stonehenge’e 25 kilometre mesafedeki West Wood adlı alandan anıta taşınmış. Bilim insanları, söz konusu taş örneği ile 25 kilometre uzaklıktaki Marlborough tepesindeki kumtaşı örneklerini karşılaştırdıklarında başarıyla eşleştiklerini dile getirdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan jeomorfolog David Nash, “Sarsen taşları Stonehenge’in ikonik dış dairesini ve merkezini oluşturur. Taşların büyüklüğünü düşünürsek ya sürüklenmiş ya da silindirlerle taşınmış olmalılar. Şimdilik bir rota oluşturamıyoruz ancak en azından bir başlangıç ve bitiş noktamız var.” diyerek gizemin bittiğini açıkladı.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı