Teknoloji

Süper Akıllı Yapay Zekâyı Kontrol Etmek Neredeyse İmkânsız

Max Planck Enstitüsü’nden bilim insanları, süper akıllı bir yapay zekânın insanlar tarafından kontrol edilip edilmeyeceği hakkında teorik bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre net bir sonuç elde edemeyen bilim insanları, süper akıllı yapay zekâyı kontrol etmenin neredeyse imkânsız olduğu sonucuna ulaştılar. 

Yapay zekâ, son yıllarda hayatımızın hemen hemen her noktasına ulaşmayı başardı. Artık günlük yaşantımızda herhangi bir konu için yapay zekâdan destek alıyoruz. Yapay zekâ konusunda insanlar iki farklı düşünceye sahip. Bazı kısım yapay zekâyı desteklese de diğer kesim buna karşı çıkarak yapay zekânın hayatımızı olumsuz etkileyerek insanlığın sonunu yapay zekânın getireceği düşüncesinde. Görünüşe bakılırsa bu söylemler bazı bilim adamlarının dikkatini çekiyor. 

Max Planck Enstitüsü bünyesinde çalışmalarına devam eden bir grup bilim insanı ise süper akıllı yapay zekânın kontrol edilebilirliği hakkında çalışmalar başlattı. Teori anlamında yapılan çalışmalar sonucunda ise, bunun imkânsız olduğunu ortaya çıkardı. 

Süper akıllı yapay zekâ ne demek?

Günümüzde aktif olarak kullandığımız yapay zekâ teknolojileri, zaman ilerledikçe daha iyi hale geliyor. Bu yapay zekâ teknolojilerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için kullanılan makine öğrenme teknikleri, yapay zekâları her gün daha iyi bir hale getiriyor. Süper akıllı yapay zekâ denilen olgu ise gerçekte tam bir anlama sahip değil. Bunun asıl nedeni, insan beyninin ve algılarının böyle bir teknolojiye hazır olmaması. Bu nedenle bilim insanlarının yaptığı bu araştırmaların teoride kalmasının asıl sebebi bu. Süper akıllı yapay zekâyı geliştirmek ve kontrol etmek için, daha güçlü bir algoritmaya (koruma algoritmasına) sahip olmak gerekir. 

Bilim insanlarının en fazla merak ettiği konu ise, süper akıllı yapay zekânın kontrol edilip edilemeyeceğidir. Ancak bunu denemek için süper akıllı yapay zekâyı geliştirmek hem de bu yapay zekâyı kontrol edebilecek ya da durdurabilecek daha bir güçlü teknolojiye sahip olmak gerekiyor. Bu nedenle süper akıllı yapay zekâya sahip teknolojilerin ne gibi sorunlar ortaya çıkaracağı bilinmediği için, kontrol edilemeyeceğine inanılıyor. 

İnsana zarar verme komutunu çalıştırmak, mümkün değil

Bilim insanlarına göre süper akıllı yapay zekâ, çok yönlü bir algoritma. Bu da yapay zekâ teknolojilerinin sonsuz bir döngü olduğu anlamına geliyor. Ayrıca böyle bir yapay zekâ, hedefine ulaşabilmek amacıyla çeşitli kaynakları elde edebilecek bir yeteneğe sahip. Bu yetenek, işlerin çıkmaza gireceği anlamına geliyor. 

Bilgisayar bilimcisi Alan Turing, 1936 yılında ilginç bir teorinin peşine düştü. Bu teori, bir bilgisayar programının sonuca ulaşamadığında duracağını mı yoksa sonsuz bir döngü halinde sorgulamaya devam edeceğini mi sorguluyordu. Matematiksel çalışmalarla net bir sonuç elde eden Turing, bazı yazılımlar için böyle bir sorunun yanıtlanamayacağını kanıtlamış oldu. Bu nedenle süper akıllı yapay zekâ insanlığın sonunu getirmek için bir komut verse dahi, matematiksel olarak bu komutun nasıl ve ne şekilde uygulanacağını hesaplayamaz. Bu kanıta göre süper akıllı yapay zekânın kontrol edilemeyeceğini kanıtlayan bir sebep daha. Konu hakkında açıklama yapan Iyad Rahwan, böyle bir yapay zekâ için matematiksel hesap yapılamayacak olmasının koruma algoritmasını da geçersiz kılacağını söyledi. 

Diğer yandan araştırmacılara göre süper akıllı yapay zekâyı kısıtlamak, çok tehlikeli bir sondan kurtulmamızı sağlayabilir. Bunu örneklendiren bilim insanları, yapay zekânın internetin belirli bir bölümünü kullanmayabileceğini ya da belirli ağlardan engellenebileceğini ifade ettiler. Ancak bu plan ön plana çıktığında akıllı süper zekânın bir anlamı kalmıyor. 

Konuyla ilgili en ürkütücü açıklama Manuel Cebrian tarafından yapıldı. Max Planck Enstitüsü bünyesinde çalışmalarına devam eden Cebrian, üzerinde çalıştıkları konunun anlamsız gelebileceğini söyleyenler olabilir ancak bugün bazı önemli görevleri yerine getiren yapay zekâlar mevcut. Ayrıca bu algoritmaları geliştiren programcılar, yapay zekânın bu önemli görevleri yerine getirmeyi nasıl öğrendiğini de tam olarak anlayabilmiş durumda değiller.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı