Trend

TDK, Şirket İsimlerindeki Yabancı Kelimelere Denetim Getiriyor

Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı yabancı kelimelerle ilgili rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşüldü. Görüşmede İngilizce isimlerin ayıklanarak Türkçeleştirilmesi dile getirildi.

Türk Dil Kurumu; tabela, şirket isimleri gibi alanlarda kullanılan yabancı kelimelerle ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda, İngilizce isimlerin ayıklanmasına ve Türkçenin korunmasına yönelik yasa çıkarılması önerildi.

Önümüzdeki yasama döneminde TBMM’nin önüne gelecek bu raporla birlikte, ülkemizdeki tabelalardan şirket isimlerine kadar pek çok yabancı kaynaklı isim değiştirilerek Türkçeleştirilecek.

Gerçekleştirilen toplantıda, günlük hayattan örneklere yer verilirken, önceki yıllarda yabancı dildeki reklam, ilan, pano, afiş, şirket ve lokanta isimlerinin ayıklanması ve Türkçenin doğru kullanımı konusunda pek çok yasa teklifinin TBMM’de görüşüldüğü anımsatıldı. 

İngilizce ya da başka yabancı dillerin yardımcı olmak ve yönlendirmek amacıyla ikinci dil olarak kullanılabileceğini söyleyen TDK, asıl isimlerin Türkçe olması gerektiğini söyledi. Toplantıya katılanlar tarafından yapılan açıklamada, “Ankara’da yol boyunca başımızı nereye çevirsek, yabancı isimli oteller, AVM’ler, şirketler, hastaneler görüyoruz. Yeni bir yasal düzenlemeyle bunlara bir düzen getirilmeli” ifadeleri kullanıldı.

Gerçekleştirilen toplantıda konuşulan bir diğer husus ise TV programları oldu. Bu programlarda, hem sunucu ve spikerin hem de programa katılan kişilerin sık sık yabancı kelimeler kullandığını söyleyen yetkililer, daha etkileyici olması için Türkçe yerine yabancı kökenli kelimelerin tercih edildiğini, ancak bunun her vatandaşa uymadığı belirtildi.

 

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı