Trend

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ile Desteklenecek Ürünler

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” kapsamında yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için destek verilecek ürünlerin listesini açıkladı.

Katma değerli üretimin artırılmasına yönelik, orta-yüksek ve ileri teknoloji düzeyine sahip “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” kapsamında, 7 odaklı sektörde yerli üretimin sağlanması ya da üretim kapasitelerinin artırılması için destek verilecek ürünlerin listesi yayımlandı. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında orta-yüksek ve ileri teknoloji düzeyine sahip sektörler; kimya, bilgisayar-elektronik optik, makine, eczacılık, elektrikli teçhizat, ulaşım araçları ve tıbbi cihazlar olarak açıklandı. Diğer sektörlerden 36 ürünün de eklenmesinin ardından 50 milyar doları aşan cari açığın Türkiye’de kalması amaçlanıyor.

50 milyar dolar ülkede kalacak:

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verdiğimiz 919 ürünü, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destekliyoruz” dedi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Türkiye’de katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, 11. Kalkınma Planı’nda belirlenen orta-yüksek ve ileri teknoloji seviyesinde odak sektörlerde 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması ve bu alanlarda yerli üretimin sağlanması ya da üretim kapasitesinin artırılması hedefleniyor. 

Listeler, Bakanlıkça, dış ticaret verileri, küresel rekabet koşulları, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi, sektörel ve sektörler arası teknolojik gelişme katkı gibi kriterler dikkate alınarak belirlendi. 

Ürünleri sektör özelindeki dinamikler de göz önüne bulundurularak, farklı seviyelerde bulunan ürün kodları, ürün nitelikleri ya da kullanılan teknolojik şeklinde tanımlanabilecek. Ayrıca Bakanlık, program kapsamında başvuru yapacak firmalar açısından öngörülebilirliği artırmak amacıyla, bu yıl, “Mobilite”, “Sağlık ve Kimyasal Ürünleri”, Dijital Dönüşüm” ve “Üretim Yapısal Dönüşüm”  başlıkları altında 4 çağrıya çıkacak.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı