Trend

Telefon ve İnternet Abonelikleri e-Devlet Üzerinden İptal Edilebilecek!

Ülkemizde pek çok online işlemin yapılmasına destek olan e-devlet uygulaması vasıtasıyla artık internet ve telefon aboneliklerinin iptal edilebileceği ifade ediliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, telefon, internet ve yayın hizmetleri aboneliklerinin artık e-devlet üzerinden iptal edilmesine dair bir taslağın hazırlandığı belirtildi.

Şayet taslak kabul edilecek olursa; hem telefon hem de internet aboneliklerinin artık e-devlet üzerinden pratik bir şekilde iptal edilebileceği ifade ediliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüs salgını sonrasında vatandaşların evlerinde kalmalarına dair bilgilendirme yapılıyor. Bu doğrultuda pek çok hizmetin evden yapılabilmesinin de önü açılıyor. Artık internet ve telefon aboneliklerinin evlerde e-devlet aracılığıyla yapabileceğiz!

Bu kapsamda hazırlanan taslağa göre; Superonline, Türk Telekom, Vodafone, Kablo TV ile D-Smart gibi iletişim firmalarının aboneliklerinin e-devlet üzerinden iptal edilmesi mümkün olacak. Elektronik imza, internet bankacılığı ya da kimlik kartı üzerinden e-devlete girecek olan vatandaşlar, buradan aboneliklerini feshetmek için sözleşme doldurabilecekler. Böylece iptal işlemini e-devlet üzerinden rahatlıkla yapabilecekler.

Şayet aboneler kimlik kartını kullanarak abonelik fesih işlemi yapmayı isterlerse; abonelik numarasını seçecekler. Sonrasında e-devlet üzerinde bulunacak olan abonelik fesih evrağına uygun bir şekilde bir belge hazırlayıp imzalayacaklar. Sonrasında düzenlemiş oldukları bu belgeyi fotoğraf çekerek ya da tarattırarak, sisteme yüklemeleri gerekecek. Bu aşamadan sonra sistem otomatik olarak iptal fesih belgesini ilgili hizmet sunucuya ulaştıracak. Böylece abonelik fesih işlemi tamamlanmış olacak.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı