Finans

Temsa, Üretime Ara Verdi

1968 yılından bu yana ülkemizde hizmet veren ve Sabancı Holding’in alt kuruluşlarından biri olan Temsa, 2019 Aralık ayında üretime ara verdiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada; yapılan bankacılık anlaşmaları ve kurdaki oynaklıklar nedeni ile gelir ve gider dengelerinin karşılanamadığı belirtildi.


Temsa, merkezi Adana’da olan ve otobüs üretimi konusunda dünya sıralamasında olan bir şirketti. Şirket, TMSF’ye gerekli başvuruların yapıldığını duyurarak konkordato da ilan ettiğini açıkladı. Bu haber, piyasada olumlu olarak karşılanmadı ve Sabancı’nın borsa hisselerinde düşüşe neden oldu.


Sabancı ve Skoda Ortaklığı Temsa’yı Geri Alıyor
Kulislerde konuşulan bilgilere göre Skoda ve Sabancı işbirliğin, Temsa’nın çoğunluk hisselerini geri almaya hazırlanıyor. Güler Sabancı önderliğinde kurulan konsorsiyum, yakın zamanda yüzde 55’lik çoğunluk hissesini almak için girişimlere başladı. Sabancı Holding’den yapılan açıklamada; gerekli fizibilitenin ve finansmanların tamamlandığı belirtildi. Temsa, şu anda Türkiye Varlık Fonu bünyesinde yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı