Teknoloji

Tesla, Dünyanın En Büyük Şarj İstasyonunu Açtı

Dünyaca ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ABD’nin California eyaletinde dünyanın en. Büyük şarj istasyonunu açtı. Tesiste 56 adet süper şarj ünitesi ve araç sahipleri için market, restoran gibi yaşam alanları bulunuyor.

 

CEO’luğunu Elon Musk’ın yürüttüğü ABD’li elektrikli otomobil üreticisi firma, süper hızlı şarj ağını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. Norveç’te 20 birim; Sanghay’da ise 50 birimlik şarj istasyonları kuran Tesla, dünyanın en büyük süper şarj istasyonunu ise doğduğu yer olan ABD’de kurdu. Firma, California, Firebaugh’ta dünyanın en büyük süper şarj istasyonunun açılışını yaptı. 

 

Dünyanın en büyük süper şarj istasyonu tam tamına 56 adet şarj istasyonu barındırıyor ve bu özelliğiyle Sanghay tesisinin de önüne geçmiş oluyor. Tesla için yeni bir rekor anlamına gelen tesisin bir diğer önemli özelliğiyse, elektrikli otomobil sektöründe en önemli iki pazarın (Körfez Bölgesi ve Los Angeles) tam arasında yer alması.

 

Tam 20.000 şarj ünitesini yeni tesisine yerleştiren şirket, sayıyı önümüzdeki günlerde artırmayı hedefliyor. 56 şarj ünitesi ile Tesla’nın yeni istasyonu, ortalama bir süper şarj istasyonuna nazaran 6 kat daha büyük olma özelliğini de taşıyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı