Trend

Teyit.org Araştırması: COVID-19 Haber alma alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdi?

COVID-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken Türkiye bu konuda birden fazla konu üzerinde değişim yaşamak zorunda kaldı. Değişimin başlıca konuları ise toplu taşıma, tüketim vb. Bunların yanı sıra Teyit.org’un yaptığı son araştırmaya göre en ciddi değişim ise haber alma alışkanlığımızın değiştiğini gösterdi.

Vircon Group ve Teyit.org, Albatros bilgilerine dayanarak Sosyal medya ve Televizyon üzerinden haber alma alışkanlıklarımız hakkında analizde bulundular.

Analiz sonuçlarında öne çıkan konular

COVID-19 salgını Türkiye’de ortaya çıktığı andan itibaren insanların hızlı bir şekilde bilgi alma ihtiyacında bulunduğunu ortaya çıkardı. COVID-19 salgını öncesinde televizyon programları ele alındığında;

  1. Fox Türkiye
  2. CNN Türk
  3. NTV

COVID-19 salgını Türkiye’ye gelmeden önce en çok haber alma kanallarından bazılarıydı.

COVID-19 sonrası ise bu tabloda değişiklikler görülmekte;

  1. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
  2. Sağlık Bakanlığı
  3. Fatih Portakal

COVID-19 sonrası çok büyük değişimler yaşandı. Bunun sebepleri arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gün içerisinde Twitter ve Televizyon programlarında yaptığı açıklamaların çok büyük etkisi var. COVID-19 öncesi haber almada ilk sıralarda yer alan Televizyon kanalları COVID-19 ile birlikte 4. Sıraya kadar düşüş gösterdi. Sosyal medya mecralarından Youtube ve Twitter en çok ve en hızlı haber alma araçları olarak nitelendirildi.

Sanıyoruz ki salgın öncesi ve sonrası bizi şaşırtmayacak tek isim Haluk LEVENT. Gerek salgın öncesi gerekse salgın sonrası AHBAP adlı yardımlaşma platformu yardımları ile her zaman Türkiye’nin gündemindeydi. Öyle ki ne zaman ülke zor duruma düşsün ya da düşmesin Haluk LEVENT her zaman ülkenin gündeminde oldu ve olmaya devam edecek.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı