Finans

THY, COVID-19 Yüzünden Ne Kadar Zarar Ettiğini Açıkladı

Türk Hava Yolları, Kap’a açıklamada bulunarak 2020 yılında zarar ettiğini açıkladı. THY’nin açıklamaları, COVID-19’un hava yolu şirketleri üzerindeki etkisini net bir şekilde göstermiş oldu.

2020 yılının tamamını esir alan COVID-19 salgınının en fazla etkilediği sektörlerin başında havayolu taşımacılığı geliyor. Ülkelerin sınırlarının birbirine kapatması ve şehirlerarası yolculuklara getirilen kısıtlamalardan sonra havayolu şirketleri adeta çalışamaz duruma gelmişti. 

Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 1 Ocak – 31 Arak 2020 tarihleri arasındaki gelir tablosunu açıklayan Türkiye’nin en büyük havayolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), havayolu sektörünün 2020 yılında nasıl zorlu bir süreçten geçtiğini gözler önüne serdi.

THY, COVID-19 nedeniyle 17,3 Milyar TL zarar etti

Açıklamada, “Faaliyet karına rağmen dönem zararı, ekli gelir tablosunda da görüleceği gibi kambiyo zararlarından kaynaklanmaktadır.” İfadelerine yer verilirken Türk Hava Yolları, 2020 yılında net satışları 45 milyar 67 milyon TL ciroya ulaştığını ifade etti. Satışların maliyetini ise 37,5 milyar Türk Lirası olarak açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın açıklamalarından sonra şirketin 2020 yılındaki faaliyet karı 26,6 Milyar TL olarak görülse de 41,1 milyar TL büyüklüğündeki kambiyo zararları ve 2,8 milyar TL büyüklüğündeki finansman giderleriyle birlikte şirketin 2020 yılındaki net zararı 17,3 milyar TL oldu.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı