Trend

TikTok, Gizlilik İhlali Nedeniyle ABD’ye 92 Milyon Dolar Ödeyecek

TikTok’un sahibi ByteDance, ABD sınırları içinde açılmış olan 21 adet dava için 92 milyon dolar ödeme yapmayı kabul etti. Bu davalarda kullanıcı verilerini kar elde etmek amacıyla kullanmakla suçlanan TikTok, teklifi kabul etmesinin ardından suçlamalardan kurtulmuş olacak.

Reuters, son yılların en popüler sosyal medya platformu TikTok’un kurucu şirketi ByteDance’in, ABD’de açılan toplu davalar için 92 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini aktardı. Bu anlaşmayla birlikte ByteDance, bir yıldan daha uzun süren toplu davalardan kurtulma şansını da yakalamış oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan sözcü, davaların uzun süredir devam ettiğini ve bu süreçten kurtulmak için bu anlaşmayı kabul ettiklerini açıkladı. 

ABD’de açılan davalara göre TikTok yönetimi, gösterilecek reklamları belirlemek ve bundan kar elde etmek amacıyla, kullanıcıların verilerini kullanıyordu. Üstelik kullanılan bu veriler arasında kullanıcıların alışkanlıkları bir yana, biyometrik verilerde yer alıyordu. Yapılan anlaşmanın mahkeme heyeti tarafından kabul edilmesinin ardından davalar düşecek.

İddiaları kabul etmiyoruz

TikTok sözcüsünün yaptığı açıklamalarda, suçlamalar net bir şekilde reddedildi. Ancak söz konusu iddialar sadece ABD’de değil, dünyanın farklı ülkelerinde de gündem oldu. Ayrıca TikTok’un çocukların güvenliğini de yeterince sağlamadığı ifade edildi. Hatta Avrupa Tüketici Örgütü de kısa bir süre önce harekete geçerek TikTok, Avrupa Birliği Komisyonuna şikâyet edildi. Şirket şimdilik ABD’deki kullanıcıların gizliliği hakkında davalardan kurtulmuş görünse de Avrupa Birliği Komisyonu’nun ne tür bir karar alacağı, TikTok için daha kritik bir sürecin başlayacağı anlamına geliyor.

Davanın avukatlarına göre TikTOk’un ödemeyi kabul ettiği 92 milyon dolar, ABD’de açılmış benzer davalar arasındaki en yüksek tutar oldu. Ancak bu konudaki açılmış 21 davanın olduğu bilgisi, ByteDance şirketinin dava başına yaklaşık olarak 4,4 milyon dolarlık ödeme yapacağı anlamına geliyor. Şimdi ise gözler, mahkeme heyetinin anlaşmayı kabul edip etmeyeceği.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı