Trend

TikTok 20 Eylül’de ABD’de Yasaklanıyor!

Beyaz Saray kaynakları, Başkan Donald Trump’ın Oracle ile ByteDance arasındaki TikTok anlaşmasını kabul etmediğini açıkladı. Bu açıklamalar, TikTok’un pazar günü (20 Eylül) itibarıyla ABD’de yasaklanacağını gösteriyor. Bununla birlikte WeChat uygulaması da ABD’de yasaklanacak.

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, şu sıralar ABD hükümetinin yasaklama kararıyla gündemde. ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamalarda, TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiği, bu yüzden de ya ABD’li bir şirkete satılması gerektiği ya da yasaklanacağı ifade edilmişti. Açıklamaların ardından ilk etapta Microsoft, ardından da Oracle’ın adı anılmıştı. Microsoft’un aradan çıktığını zaten biliyorduk ancak gelen son haberlere göre Oracle da TikTok’un ABD operasyonlarını satın alamayacak.

Beyaz Saray kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump, Oracle ile TikTok arasındaki olası anlaşma şartlarını kabul etmedi. Hal böyle olunca da pazarlık yarıda kaldı. Bu gelişmeyle birlikte eğer yeni bir son dakika gelişmesi yaşanmaz ise TikTok, pazar günü itibarıyla ABD’de yasaklanmış olacak.

ABD hükümetinin kararı, sadece TikTok’u değil WeChat‘i de ilgilendiriyor. Edinilen bilgilere göre 20 Eylül’de, Çin merkezli anlık mesajlaşma uygulaması WeChat’e de yasaklama getirilecek. Bu bağlamda ABD’li kullanıcılar, pazar günü WeChat’i indirmek istediklerinde, Google Play Store ya da App Store’da bu uygulamaya da erişemeyebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı