Trend

TikTok’un ABD’deki İndirme Yasağı Kararı Askıya Alındı

ABD’de bir yargıç, TikTok’la ilgili önemli karar aldı. Alınan bu karar, TikTok’un ABD’deki uygulama mağazalarından indirilmesini yasaklayan kararı askıya alıyor. Yani kullanıcılar, bir süre daha TikTok’u indirmeye devam edebilecekler. Mahkemenin gerekçeli kararı şu an için açıklanmadı.

Çinli ByteDance’ın sahip olduğu sosyal medya devi TikTok‘un, dün gece itibarıyla ABD sınırları içinde engellenmesi bekleniyordu. Trump yönetiminin aldığı kararlar ve şirketin ABD’li bir şirketle iş birliği yapamaması sonucunda ortaya çıkan bu durum, beklendiği gibi sonlanmadı. ABD’li bir yargıç, TikTok’un ABD’de indirilmesini engelleyen kararı şimdilik askıya aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı, alınan kararla ilgili açıklamalar yaparak yargıcın kararına saygı duyduklarını belirtti. Gerekçeli kararı şu an için açıklanmayan karar, TikTok’u ise memnun etti. Alınan karardan memnun olduklarını ifade eden TikTok yetkilileri, haklarını korumaya devam edeceklerini ve müzakereleri de sürdüreceklerini söyledi.

Normal koşullarda TikTok, ABD’de dün gece itibarıyla indirilemez olacaktı. Çünkü ABD hükümeti, uygulamanın Çin hükümetine hizmet ettiğini savunuyor, TikTok’un bir ulusal güvenlik problemi olduğunu ileri sürüyordu. ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konudaki isteği ise Tiktok’un ABD operasyonlarının ABD’li bir şirket tarafından satın alınmasıydı. Ancak bu durum da henüz gerçekleşmiş durumda değil. Mahkemeden gelen son haber, TikTok’un şimdilik avantajlı pozisyona geçtiğini gösteriyor.

TikTok avukatları, uygulamanın mağazalardan yasaklanmasının anayasanın birinci ve beşinci maddelerine aykırı olduğunu ileri sürerek mahkeme heyetine, yasaklama kararının iptal edilmesine yönelik talepte bulundular. Heyet, yaptığı incelemelerin ardından talebin kabul edildiğini açıkladı. An itibarıyla TikTok’un ABD’de en azından bir süre daha indirilebileceğini ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı