Teknoloji

TOGG ile MGM Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Mustafa Varank, TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında yeni bir iş birliği protokolü imzalandığını duyurdu. Bakan Varank’ın açıklamasına göre bu iş birliği sayesinde yerli otomobil, anlık olarak meteoroloji verilerini alıp, kendini buna göre optimize edecek.

Yerli otomobil projesi hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın önderliğiyle bir araya gelen TOGG yöneticileri ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yerli otomobil için iş birliği anlaşması yapıldı. İmzalanan bu iş birliği kapsamında üretilecek otomobiller, meteoroloji verilerine anlık olarak erişebilecek. Varank, bu iş birliğinin meteoroloji ver paylaşımından daha çok fazlası anlamına geliyor.

Bakan Varan tarafından aktarılan bilgilere göre yapılan bu iş birliği, Mobilite Açık Veri Seti’nin oluşturulması için atılan ilk adım. Gerek TOGG gerekse sonraki projeler için mobilitenin çok önemli olduğunun altını çizen Varank, Mobilite Açık Veri Seti’nin girişimciler, şirketler ve akademisyenlerle paylaşılacağını, böylelikle de önemli yenilikler için altyapılarının oluşturulmuş olacağını söyledi. Bugün imzalanan işbirliği yerli otomobilin sahip olacağı otonom sürüş sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi. 

Türkiye’nin rotası: Ar-Ge ve inovasyon

 

Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamada; “Türkiye’nin rotasını Ar-Ge ve inovasyonda tutmakta kararlıyız. Suni gündemleri asla kabul etmiyoruz. İşte TOGG gibi büyük ve vizyoner projeler ülkemizin teknoloji ekosistemini de besleyip, büyütüyor. Yazılımdan mekanik parçalara kadar, üretim sürecine dahil olacak yerli tedarikçilerle TOGG çok yakın iş birliği içinde. Yaptıkları iş bakımından dünyada ilk olma özelliğine sahip startuplar dahi bu sürece katkı sağlayabiliyorlar.” ifadelerine yer verildi. 

TOGG ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma, ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Bakan Varank tarafından da dile getirilen bu durum, önümüzdeki dönemlerde yeni iş birlikleri göreceğimiz anlamına geliyor. Özellikle veri paylaşımının kritik önem arz ettiğini dile getiren Varank, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de dirsek teması halinde olduklarını söyledi.

Yerli Otomobili Eleştirenler Tepki

Bakan Varank’ın dikat çekici açıklamalarından bir tanesi de otomobili eleştiren kişiler hakkındaydı. Bu konuda oldukça sert çıkan Varank; “Bugün aslında tanıtımını yaptığımız bu hadise bildiğimiz kadarıyla dünyadaki ilk örneklerinden bir tanesi. Ancak otomobilimizle ilgili bize sıkça eleştiri yapanlar oluyor. ‘Bu parçası şuradanmış, şu parçası şuradanmış’ diyerek adeta otomobilimize bir kulp bulmaya çalışıyorlar.” diyen Varank, eleştirilere tepkisini göstermiş oldu.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı