Finans

Toyota Pandemiye Rağmen Üretim Rekoru Kırdı

Dünya ekonomisi pandeminin etkisi ile sarsılırken, pandemiye rağmen ekonomisi etkilenmeyen ve büyümeye devam eden farklı sektörler var. Bu sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Toyota, sektörün şanslılığı ile 2020 yılında kazananlar arasına ismini yazdırdı. 

2020 yılı pandemi sebebiyle onlarca sektör için kabus gibi bir yıl oldu. Dünya genelinde pek çok ülke ekonomide büyük zararlara uğradı, markalar küçülmelere ve işsizlik oranları artmaya başladı. Lakin küresel alanda bazı sektör devleri, bu süreçten etkilenmeden yoluna devam etti ve büyümeyi pandemiye rağmen başardılar. 

Otomotiv sektörü pandemiden en az etkilenen sektörler arasında. 2020 yılında Volvo’nun satış rakamlarındaki artış hakkındaki açıklamaları, Honda’nın üretimini artırması ve güçlendirmesi gibi haberlerin ardından, otomotiv sektörünün pandemiye rağmen her şeyin yolunda olduğu görülürken bir haber de Toyota’dan geldi. 

Dünyanın en bilindik ve büyük otomotiv üreticileri arasında yer alan Toyota, 2020 yılının kasım ayında, 2019 yılının kasım ayına oranla %7 oranında küresel bir artış yaşadıklarını açıkladı. Geçtiğimiz ay toplamda 828.066 otomobil üreten Toyota’nın bu yükselişinin sebebinin, Çin’den gelen yoğun talebin etkisi olduğu açıklandı. Geçtiğimiz son üç ayda Çin’den gelen talebin %48,5 artması, Toyota da üretimi artırarak talebi karşılamak amacıyla çalışmalara başlamıştı. 

Toyota, alt markaları ile birlikte, 2020 yılının ocak ayından kasım ayına kadar olan sürede küresel alanda toplamda 8.540.749 araç satmayı başardı. Böylelikle Toyota 2021 yılına iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. 

Toyota’nın yüksek satış rakamlarına ulaşmasındaki en büyük etkisi olan araçlar ise RAV4, Harrier ve Yaris modelindeki araçları. Bu artışta en büyük payı ise pazara oldukça iddialı giren RAV4 oldu.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı