Trend

Trump; Çinli TikTok ve WeChatle Hiçbir Şekilde İş Yapılamayacak

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok ve WeChat isimli Çinli uygulamalar için iki kararname imzaladı. Bu kararnamelere göre ABD’li kişi ve kurumlar, TikTok ya da WeChat’le hiçbir iş yapamayacaklar.

ABD Başkanı Donald Trump, bir süredir Çin ve Çinli şirketlere savaş açmış durumda. Aslında geçtiğimiz yıl teknoloji devi Huawei ile fitili ateşlenen gerilim, her geçen gün biraz daha derinleşti ve nihayetinde de çeşitli internet mecralarına kadar yayıldı.

ABD’den gelen haberlere göre Trump bugün, iki yeni kararname çıkardı. Bu kararnameler, Çinli sosyal ağ TikTok ile Çin’in neredeyse devlete bağlı anlık mesajlaşma uygulaması haline gelen WeChat’le ilgili. Kararnamelere göre ABD’li kişi veya kurumlar, TikTok ya da WeChat’le hiçbir şekilde iş yapamayacaklar.

Trump’ın imzaladığı kararnamelerin her ikisinde de bu tür Çin merkezli uygulamaların, ABD’yi tehdit ettiğine değinildi. Kararnamelerde yer alan bilgilere göre Çinli uygulamalar, ABD’nin ulusal güvenliğini, ekonomisini ve hatta dış politikasını etkiliyor.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı