Trend

Trump, Kendi Sosyal Medya Platformunu Kuracak

ABD’de Trump’ın mitinginden sonra başlayan olaylarda kongre binası basılmış ve Trump’ın kışkırtıcı açıklamalarından sonra birçok sosyal medya platformu Trump’ın hesaplarını askıya almıştı. Trump, askıya alınan hesaplarından sonra kendi sosyal medya platformunu kuracağını açıkladı.

Sosyal medya hesaplarından sürekli kışkırtıcı paylaşımlarda bulunan ve son olarak kongre baskını sonrasında Trump’ın hesapları pek çok sosyal medya platformunda askıya alınmıştı. İlk olarak Trump’ın hesaplarını askıya alan Twitter, Instagram ve Facebook daha sonra ‘süresi’ olarak engellenmişti.

Tüm yaşanan olaylar esnasında Trump yandaşlarının eleştirilerine ve tepkilerine rağmen Twitter, geçici olarak engelleme işini bir adım ileriye taşıyarak Trump’ın hesabını kalıcı olarak platformdan kaldırıldığını açıkladı. Twitter’ın Trump’ın hesabını kapatmasının diğer sebebi ise ‘şiddete teşvik’ içerikli mesajlar paylaşmasıydı. 

Twitter konu ile ilgili açıklama yaptı:

Trump’ın hesaplarının kapatılması iki yönlü bir tartışmaya neden oldu. Bazı kesimler, Trump’ın hesaplarının kapatılmasının ifade özgürlüğünün ihlali olarak görürken, diğer kesim ise bu durumu memnuniyetle karşıladı. 

Twitter bu konuyla ilgili açıklamasında ‘Trump’ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riski nedeniyle bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık.’ ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya platformları, platformlarda yer alan bütün kullanıcılar için aynı politikayı izliyor. Özellikle Instagram ve Twitter gibi platformlar, şiddet ve kışkırtıcı paylaşımlarda bulunan tüm hesapları platformdan kaldırıyor.

Trump’tan yazılı açıklama:

Twitter’ın hesabını süresiz olarak kaldırmasını ardından Trump yazılı bir açıklama yaptı. Trump, hesaplarının kapatılacağının tahmin ettiğini belirten açıklamasında; ‘Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.’ ifadelerine yer verdi.

Yukarıdaki açıklamayı Trump Başkanlığın kendi hesabından yapa da kısa süre sonra Twitter, bu paylaşımı da kaldırdı.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı