Finans

Trump: Microsoft, TikTok Satın Alma Anlaşmasını Tamamlamalı

Daha önce Microsoft’un TikTok’u satın almasını desteklemediğini açıklayan ABD Başkanı, kararını değiştirdi. Microsoft ve TikTok anlaşmasının 15 Eylül’e kadar tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde Amerika’da TikTok kalıcı olarak yasaklanacak.

Microsoft TikTok satın almasıyla birlikte, uzun süredir gerisinde kaldığı sosyal ağ ekosistemine güçlü bir giriş yapabilir. Zira TikTok’un ABD’de 80 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Z kuşağı tarafından sevilen TikTok, Şubat 2019’da ABD’de indirilen oyun dışındaki uygulamalar arasında ilk sırada yer aldı.

Son bir kaç yıldır dış politikada ABD ve Çin devletleri arasındaki gerilimin artmasıyla, TikTok ABD yönetimi tarafından pek çok kez kullanıcı verilerini Çin Komünist Partisi ile paylaşmakla suçlandı. Bu iddiaları defalarca yalanlayan TikTok, güven kazanmak adına geçmişte Disney’in üst düzey yöneticisi olan Kevin Mayer’i CEO olarak atamıştı. 

ABD’nin Çin ile süren bu teknoloji savaşı şimdilik TikTok odağında ilerlese de; önümüzdeki günlerde WeChat ve benzeri uygulamaların ABD’de yasaklandığını görebiliriz. Zira ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazar günü yaptığı açıklamda bazı Asyalı teknoloji firmalarının, elde ettikleri verileri doğrudan Çin Komünist Partisi’ne aktardıklarını iddia etti. Pompeo, açıklamasında TikTok’un yanı sıra, WeChat’in de ismini zikretti.

Hindistan’daki yasakların ardından ABD’nin de bir takım yasaklar uygulaması Çin Teknoloji ve Girişimcilik ekosisteminin hızlı yükselişini birazda olsa yavaşlatabilmesi ön görülüyor.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı