Trend

Trump’ın Facebook ve Instagram Banı Süresiz Hale Getirildi

Son günlerde kaosun hüküm sürdüğü ABD’de, sosyal medya platformlarında sık sık paylaşımları ile gündemin üst sıralarında olan Donald Trump’ın sosyal medya erişimi engellenmişti. Facebook ve Instagram, Trump’ın hesaplarının banını süresiz hale getirdi. 

Son 24 saattir dünyanın gözü ABD’de yaşanan skandal olayların üstünde. Trump yanlıları senato binasını bastı ve sonuçlara karşı isyan başlattı. Çıkan bu olayların sorumlusu olarak pek çok kişi Donald Trump’ı gösteriyor. Konuya el atan sosyal medya platformları, Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarını askıya almıştı. Alınan bu yasaklamaların sadece 1 günlük olduğu ifade edilmişti. Şimdi ise Facebook, bu süreyi uzatmaya karar verdi. 

Facebook ve Instagram’da Trump’ın hesapları süresiz ban aldı 

Konu ile ilgili sosyal medyada paylaşım yapan Mark Zuckerberg, son 24 saatte Donald Trump’ın görev başındaki başkan olarak davranışlarını onaylamadığını ve tehlikeli bulduğunu belirtmişti.

Zuckerberg’in açıklaması ise şu şekilde: “ Son 24 saatteki şok edici olaylar, Başkan Donald Trump’ın ofiste kalan zamanında, yetkinin seçilmiş halefi Joe Biden’a kanuni ve barışçıl şekilde devrini zorlaştırmaya çalışacağını açıkça gösteriyor.

Platformu senato binasında destekçilerinin hareketlerini engellemek yerine kabullenmek için kullanması, Birleşik Devletler ve dünyanın dört bir yanında insanları haklı olarak rahatsız ediyor. Bu yorumları dün kaldırdık çünkü etkilerini ve amacını değerlendirdiğimizde daha fazla şiddete yol açabileceğini düşünüyoruz.

Seçim sonuçlarının Kongre tarafından onaylanmasının ardından, bütün ülkenin önceliği kalan 13 günün ve sonrasındaki devir tesliminin barışçıl ve belirlenmiş demokratik normlara uygun olduğundan emin olmak olmalı.

Son birkaç yılda, Başkan Trump’ın kurallarımızla uyumlu şekilde platformumuzu kullanmasına izin verdik, politikalarımıza uymadıklarında zaman zaman gönderilerini kaldırdık veya işaretledik. Bunu yapmamızın sebebi ise kamunun politik konuşmalara olabilecek en geniş şekilde erişebilmesine, hatta tartışmalı konuşmalara bile erişebilmesine inandığımız içindi. Ancak şu andaki bağlam yapısal olarak farklı, platformumuzu demokratik olarak seçilmiş hükümete karşı şiddetli ayaklanmaları tetiklemek için kullanmayı içeriyor.

İnanıyoruz ki Başkan’ın hizmetlerimizi bu dönemde kullanmaya izin vermemizin riskinin basitçe çok yüksek olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, kendisinin Facebook ve Instagram hesaplarına gelen engellemeyi, en az iki hafta olacak şekilde, gücün barışçıl şekilde aktarımı tamamlanana kadar süresiz uzatıyoruz.” 

ABD’de Neler Oldu?

Donald Trump, oyların çalındığını ve destekçilerinin buna müdahale etmesini gerektiren agresif bir gönderi paylaştı. Bu paylaşımın ardından binlerce Trump destekçisi Beyaz Saray’ı bastı. Göstericiler senatonun içine girmeyi başardı.

Daha sonra sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladı. Ardından Donald Trump, Ulusal Muhafızlara kongre binasındaki olaylara müdahele etmesi için emir verdi. Daha sonra paylaşım yaparak halkı sakin olmaya ve barışçıl şekilde evlerine dönmeye davet etti. Biden ve bazı politikacılar yaşanan olayları darbe girişimi olarak algıladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı