Trend

TÜBİTAK, Dünyadan Büyük Güneş Lekesi Gözlemledi

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, yeni Güneş lekesi çevriminin Dünya’dan dahi büyük bir lekesini gözlemlediklerini açıkladı. Bu lekelerin sayısı ilerleyen zamanlarda daha da artacak.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Antalya, Bakırtepe’deki 2500 metre yükseklikte kurulan yerleşkesinde 25. Güneş leke çevriminin ilk büyük lekesini gözlemledi. TUG’un internet sitesinde gözlem ile ilgili yapılan açıklamada Güneş diskinin güneydoğu bölgesinde görülmeye başladı ve ‘AR 2786’ olarak isimlendirilen bu Güneş lekesinin, şimdiye kadar görülen en büyük işaretçisi olduğu açıklandı. 

Tek başına büyüklüğü Dünya’dan büyük olan ‘AR 2786’ güneş patlamalarının yaşanabileceği bölgede yer alsa da henüz ciddi bir Güneş patlamasının yaşanmadığı ifade edildi. 

TÜBİTAK, yeni güneş leke çevriminin ilk büyük lekesini gözlemledi

TUG’da görev yapan Dr. Tuncay Özışık, Güneş’in astrofizikçiler için bir laboratuvar ortamı olduğunu ifade ederken, “Çünkü Güneş’i yeterince ayrıntılı inceleyebiliyoruz. Çok eski yıllardan beri yapılan çalışmalar, Güneş’in bir çevrimi olduğunu gösteriyor. Yeni bir aktivite çevrimi var ve bunun ortalaması 11-12 yılda bir gerçekleşiyor. Bilim Toplum Merkezi’ne gelen küçük yaş grupları çocuklara, ‘Güneş adeta çok sinirleniyor, üzerinde çok leke çıkıyor’ diye anlatıyoruz” dedi. 

Güneş’in yeni çevriminde bir yüzeyin, diğer bölgelere göre daha soğuk olduğunu, bu sebeple manyetik alanı daha yüksekte olan bölgeleri temsil eden lekelerin arttığını ve azaldığını söyleyen Dr. Özışık, “Şimdi yeni bir çevrim başladı. Yeni çevrimin ilk lekeleri de gözükmeye başladı. Geçenlerde daha büyük simetrik bir leke vardı. Buradaki bir özel Güneş teleskopu ile onun birkaç kare fotoğrafını çektik. Bu da yeni başlayan çevrimin ilk lekesi olarak TÜBİTAK Ulusal Gözelemevi’nin web sitesinde yayımlandı” ifadelerini kullandı. 

Güneşte patlamaların olması, uydulara zarar verebilir

TUG tarafından aktarılan bilgilere göre bu günlerde Güneş Leke çevriminin yirmi beşincisinin başlangıcı yaşanıyor ve 2026 yılına kadar Güneş lekelerinin sayısıyla birlikte paralel olarak güneş patlamalarının sayısı ve şiddetinde ciddi manada artış görülecek. Güneş patlamaları ile ilgili olarak şu ifadelere devam etti: “Güneş patlamaları sonucunda uzaya yüksek enerji parçacıkları fırlatılmaktadır. Doğrudan gezegenimize doğru gerçekleşen şiddetli Güneş patlamaları sonucunda fırlatılan yüksek enerjili parçacıklar, gezegenimiz etrafında dolanan yapay uydular için zaman zaman zararlı olmakta, bazı uç durumlarda Yer üzerindeki günlük hayatı da etkileyebilmektedir. Bu nedenle Güneş üzerindeki lekeler ve patlamaların sürekli izlenmesi gereklidir”

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı