Trend

TÜBİTAK, Türkiye’de Görülen Meteor Hakkında Bilgi Verdi

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, dün gece Ankara, Trabzon ve ilçelerde görülen meteorlar hakkında önemli bilgiler verdi. Meteorun Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olduğu düşünülüyor.

27 Şubat gecesi, Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu üzerinde görülen göktaşı, sosyal medya da oldukça ilgi çekmiş ve konuşulmuştu. Gökyüzünden hızlı yere doğru indikten sonra yeşil ışık huzmesine dönen meteor, özellikle astronomiye merak duyan insanların oldukça fazla ilgisini çekti. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, Resmi Twitter hesabı üzerinden Türkiye semalarında görülen göktaşı hakkında merak edilen birkaç soruyu cevapladı.

Görüntülenen bu gök cisminin Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olduğunu ifade eden TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin göktaşı hakkında yaptığı açıklama şu şekilde;

“Görüntülenen gök cismi, geçişleri 15 Şubat – 10 Mart tarihleri arasında rastlanan Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olabilir. Bu göktaşı akıntısı, maksimum sayıya 25 Şubat’ta ulaşmaktadır. Dün gece karşılaştığımız gibi çok parlak olanlara ise ‘ateş topu’ denir.”

“Gökyüzünde çıkış noktası Aslan Takımyıldızı’na rastlayan bu meteor duşunun kaynağının 1999RD32 asteroidi olabileceği düşünülmekte olup meteor hızları 23 km/s’ye kadar çıkabilmektedir. Bu tür meteor akıntılarının yeryüzündeki canlılara zarar verme ihtimali bulunmamaktadır.”

2021 Yılı Gök Olayları Yıllığı Paylaşıldı

TÜBİTAK Ulusal Gözelemevi, yayınladığı kısa flood serisiyle birlikte 2021 yılı için hazırlanan Gök Olayları Yıllığı’na ait bir link paylaştı. Bu linke tıklayarak yıllığa ulaşabilirsiniz. TÜBİTAK’a ait kurumun yaptığı açıklama, İzmir – İstanbul hattında görülen bir diğer meteoru da mantıklı kılıyor. Görünen o ki önümüzdeki günlerde daha fazla meteor görebileceğiz.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı