Trend

Türk Bilim İnsanı, COVID-19’a Karşı ASC Zerrecik Aşısı Geliştirdi

Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Nesrin Özören, dünyanın ilk ASC mikrokürecik mimarine dayalı COVID-19 aşısını geliştirdi. Özören ve ekibinin umut vadeden aşısı, mayıs ayında FAZ denemelerine başlayacak ve 2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören ve ekibinin geliştirdiği ASC Zerrecik aşısı, COVID-19 pandemisine karşı büyük umutlar vadeden aşıların arasında yer aldı. Hayvan deneylerinin tamamlandığını ve olumlu sonuçlar elde edildiğini dile getiren Özören, Mayıs ayında FAZ çalışmalarına başlanacağını açıkladı. ASC zerrecik aşısı, oda sıcaklığında bozulmadığı için nakliye sırasında ihtiyaç duyulan -70 derecedeki buz depolarına ihtiyaç duyulmadan, diğer ülkelere kolay bir şekilde taşınabilecek.

Aşı, alyuvarları harekete geçirerek savunma sistemini tetikliyor

Prof. Dr. Nesrin Özören, ASC Zerrecik aşısının bugüne kadar uygulanmaya başlanan MRNA aşılarından farklı olduğunu, bu alının dünyanda ilk kez ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform üzerinde geliştirildiğini açıkladı. ASC mikroküreciklerinin vücudu mikrop ya da patojen geldiği zaman alyuvarları harekete geçirerek sistem yarattığını ifade eden Özören, tetiklenen sistem sayesinde vücudun COVID-19 ile mücadele etmeye başladığını, bu sayede bağışıklık kazandığını dile getirdi. 

Yapılan açıklamalara göre ASC Zerrecik aşısının FAZ-1 deneylerine Mayıs ayında başlanacak, Kasım-Aralık aylarında ise FAZ-3 denemelerinin bitmesi planlanıyor. Aşı piyasaya 2022 yılında sürülecek. Risk grubunda yer alan insanlara Çin’den getirilen Sinovac aşısını öneren Özören, konuyla ilgili şu açıklamalara yer verdi; “Geldiğimiz noktada Çin menşeili aşının daha güvenli olduğunu görüyoruz.  Risk grubundaki insanlarımızın  Çin aşısından olmalarını tavsiye ediyorum. Mrna aşılarında RNA molekülü bulunuyor. RNA’yı kontrol edemediğimiz gibi, RNA aşıları vücutta aşırı immün yanıtların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu durum herkes için geçerli olmasa da bazı kişiler de hücre içinde başka mekanizmalara zarar verme riski söz konusu olabilir. Bizim üzerinde çalıştığımız ASC Zerrecik aşısı ise tamamen vücudumuzda bulunan protein üzerinden çalışacak.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı