Trend

Türk Bilim İnsanları Önemli Bir Keşfe İmza Attı

Bilkent Üniversitesi bilim insanları, özel bir araştırma yaparak atomlardan insan hücrelerine kadar uzanan bir dizi malzemenin matematik ve fizik kanunları içerisinde nasıl bir araya geldiğini buldu. Bu buluş sayesinde nanoteknolojiden biyoteknolojiye devrim yaratacak ilerlemeler olacağı bildirildi.

COVID-19 salgını sebebiyle dünya genelinde yüzbinlerce insan hayatını kaybetmişti. Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi çalışanları, dünyanın çözemediği, atomlardan insan hücrelerine uzanan bir dizi malzemenin fizik ve matematik kanunları içerisinde nasıl bir araya geldiğini bularak bir ilke imza attı. Bu yapılan keşifle birlikte COVID-19 salgınına karşı atılan adımlarda Türkiye de önemli bir rol oynayacak. 

Bilkent Üniversitesi bilim insanları, bu buluşu dünyanın en önemli ve değerli bilim dergilerinden biri olan Nature Physics’te yayınlayarak dünyaya ilan ettiler. 

Bu buluşun önderi bilim insanlarının isimleri şöyle:

  • Doç. Dr. Ömer İlday
  • Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir
  • Doç. Dr. Özgür Şahin
  • Doktor Öğretim Üyesi Doruk Engin
  • Doktor Öğretim Üyesi Serim İlday

Biyoteknolojide devrim yaratabilir

Nature Physics dergisinde yayınlanan makale, birkaç adet atom büyüklüğündeki kuantum noktaları yaklaşık olarak 100 trilyon atom büyüklüğüne sahip insan hücrelerine kadar uzanan bir dizi malzemenin fizik ve matematik kanunları içerisinde nasıl bir araya geldiklerini ilk kez gösterdi. Bilim insanları bununla da kalmayıp, bu kanunların, ekoloji, sosyoloji ve ekonomi gibi birimlerden bağımsız bir şekilde gerçekleştiğini doğrulamış oldu.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı