Teknoloji

Türk Öğretmen Sosyal Mesafe İhlalini Algılayan Uygulama Geliştirildi

COVID-19 salgını ile mücadele etmek amacıyla sosyal mesafe ihlalini algılayan akılı telefon uygulamasını, Bursa’da lise öğretmenliği yapan Nurettin Güneş geliştirdi.

COVID-19 salgını ile mücadelede kullanmak için Bursa Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmen olan Nurettin Güneş, sosyal mesafe ihlalini tespit eden bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamanın amacı ise Bluetooth aracılığıyla sosyal mesafeye uymayan insanların sesli sinyal ile uyarılması. Ek donanım ya da internet erişimine ihtiyaç duymadan çalışabilen bu uygulama sayesinde, COVID-19 salgını ile mücadele eden saha ekiplerinin işlerinin büyük ölçüde kolaylaştırılması hedefleniyor. Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Nurettin Güneş, COVID-19 salgını sebebiyle alanı olan bilişim teknolojileri ile neler yapabileceklerini düşünerek bu uygulamayı geliştirdiğini söyledi. 

Nurettin Güneş, COVID-19 salgını ile mücadele eden ekiplerin işlerini kolaylaştırmayı hedeflediklerini dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

Bizim belirlediğimiz sınır 2,5 metre. Bu mesafeyi aştığınızda cep telefonu öterek size sinyal veriyor ve uzaklaşmanız gerektiğini hatırlatıyor. Bu sayede hem bir farkındalık oluşturup hem de insanlar arasında mesafeyi daha kolay takip edilebilir, böylece pandeminin yayılmasını engellemiş olabiliriz diye düşündüm. Bu bir yazılım. Yazdıkça yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Bir sonraki adımımız da şu; sosyal mesafeyi takip edelim insanları uyaralım ama bunların kaydını tutalım. Bu uygulamayı kullanan bir kişide virüs çıktığında geriye dönük olarak takip edebilelim, daha önce kimlerle temas etmiş, bunları bir programa dahil ettik. Bizim programımız bir ortamda birine 2,5 metreden daha fazla yaklaştığımız zaman size işaret veriyor. Hasta olan bir kişinin daha önce nerede, kaç kişiyle mesafe ihlali yaptığını görebiliyoruz.”

Kayıtlar sadece uygulamanın bulunduğu telefonlarda çalışıyor.

Dünyada buna benzeyen başka projelerin olduğunu dile getiren Nurettin Güneş, buna benzer uygulamaların kemer tokası, kolye ve bileklik şeklinde olduğunu belirterek; “Bunlar bir sinyal yayıyorlar, bunu da cep telefonuna alıp bildirimlerde bulunabiliyorsunuz ama biz ekstra bir donanıma gerek kalmasın, herkes bunu telefonlarda kullansın diye uğraştık ve bu programı geliştirdik.” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı